Prezydent Warszawy 18 marca rozpatrzył wniosek dotyczący nieruchomości zajmowanej przez Ambasadę Ukrainy. A we wtorek, 29 marca, wydał kolejną decyzję odrzucając rosyjskie roszczenia wobec sąsiedniej nieruchomości przy al. Szucha 8. – Zgodnie z zapisami w planie miejscowym dla północnej części Placu Unii Lubelskiej ten teren jest przeznaczony dla administracji publicznej. Obecnie nie jest wykorzystywany na cele dyplomatyczne tylko komercyjne, przez szereg podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – powiedział Rafał Trzaskowski.
Stołeczny ratusz zaznaczył, że nieruchomość przy al. Szucha 8 znajduje się na obszarze objętym działaniem tzw. dekretu Bieruta i stanowi własność Skarbu Państwa. Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę to, że Rosjanie nie mieli jakiegokolwiek zezwolenia na użytkowanie tej nieruchomości!
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wbiegł na pomnik smoleński, dostanie odszkodowanie. Warszawski sąd wydał wyrok
Budynek przy al. Szucha 8 znajduje się w strefie przeznaczonej pod administrację publiczną i został przeznaczony do realizacji inwestycji celu publicznego w postaci usług administracji publicznej.
W tym momencie nieruchomość nie jest wykorzystywana na cele dyplomatyczne. – Z wpisów w rejestrze REGON oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wynika, że w budynku działają liczne podmioty prowadzące działalność gospodarczą – podsumował Trzaskowski.
Polecany artykuł:
Odwołanie od decyzji
Rosjanie mogą odwoływać się od decyzji i mają na to 14 dni. Odwołanie to będzie rozpoznawał wojewoda mazowiecki.
Warto przypomnieć również, że miasto czeka na decyzję sądu w sprawie kolejnej nieruchomości bezprawnie zajmowanej przez Rosję. Chodzi o tzw. „Szpiegowo” przy ul. Sobieskiego 100. Po odzyskaniu budynku stolica zamierza przeznaczyć lokale dla rodzin z małymi dziećmi, które stracił swoje domy wskutek agresji Rosji w Ukrainie.
Polecany artykuł: