KOniec dekomunizacji

i

Autor: Facebook.com/fotogenicznawarszawa KOniec dekomunizacji

Trzy nowe nazwy ulic w Warszawie. Wojewoda sam je wybrał [AUDIO]

2017-12-13 13:45

Dekomunizację ulic na Mazowszu można uznać za zakończoną - poinformował wojewoda Zdzisław Sipiera i przedstawił nowe nazwy dla 56 arterii w tym kolejnych trzech w Warszawie. I tak w stolicy ulice Chmiela, Szymańskiego i Matysiakówny będą odtąd nosić nazwy odpowiednio: ppłk. Wacława Lipińskiego, Wojciecha Ziembińskiego i Władysława Stasiaka. Tych patronów - podobnie jak w przypadku 47 innych ulic - wybrał sam wojewoda, bo warszawski samorząd nie zrobił tego w terminie.

Warszawscy Radni Platformy Obywatelskiej są przeciwni zmianie nazw ulic i odwołali się od pierwszej decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Z reporterem radia ESKA Michałem Skolimowskim rozmawiała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska - Grupińska:

W Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Łomiankach, Nowym Dworze Mazowieckim, Lipsku i Żurominie ulice: 16 stycznia, 17 stycznia, Hanki Sawickiej, gen. Zygmunta Berlinga, Armii Ludowej i 19 stycznia także zmienią patrona – będzie nim Rotmistrz Witold Pilecki. Wśród nowych patronów mazowieckich ulic powtarzają się też nazwy: św. Jan Paweł II, Anna Walentynowicz, Danuta Siedzikówna „Inka”, Zbigniew Herbert.

Wojewoda zmienił nazwy w sumie 50 stołecznych ulic. Na przykład Aleja Armii Ludowej została już zastąpiona Aleją Lecha Kaczyńskiego, a ulica Dąbrowszczaków zmieniła patrona na Borysa Sawinkowa.- Te zarządzenia są ostatnim etapem dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza. Dobieraliśmy nazwy nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski – powiedział Sipiera w czasie konferencji prasowej.

Wojewoda w rozmowie z Michałem Skolimowskim:

CZYTAJ TEŻ: Jedna z głównych ulic w Warszawie imienia Lecha Kaczyńskiego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki