Tu spoczną szczątki prezydentów RP. Jako pierwsi byliśmy w Mauzoleum Prezydentów w podziemiach Świątyni Opatrzności

i

Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SUPER EXPRESS

Prochy prezydentów przylecą z Anglii

Tu spoczną szczątki prezydentów RP. Jako pierwsi byliśmy w Mauzoleum Prezydentów w podziemiach Świątyni Opatrzności

2022-10-26 5:25

Dzień po Święcie Niepodległości – 12 listopada 2022 – w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się wielka, doniosła uroczystość. W sarkofagach w podziemiach wilanowskiej świątyni złożone zostaną prochy czterech Prezydentów RP na uchodźstwie. Mauzoleum Prezydentów jest już prawie gotowe. Wczoraj weszliśmy do Mauzoleum jako pierwsi z dziennikarzy, w towarzystwie pełnomocnika premiera Wojciecha Labudy.

Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie powstaje od czerwca w podziemiach Świątyni Opatrzności. Jest już niemal gotowe. To część wydzielona z panteonu, w której ustawiono sześć marmurowych sarkofagów (zostały wykonane z białego marmuru sprowadzonego z USA). W czterech z nich 12 listopada 2022 roku zostaną złożone prochy najwyższych polskich urzędników - Ryszarda Kaczorowskiego, Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Prochy Ryszarda Kaczorowskiego i jego żony Karoliny zostaną tylko przeniesione tego dnia z panteonu do wspólnego sarkofagu. A szczątki trzech prezydentów przylecą 12 listopada z Wielkiej Brytanii, zostaną uroczyście przejęte na warszawskim lotnisku i przetransportowane do świątyni na warszawskim Wilanowie. Wcześniej 6 listopada – zaplanowane są uroczystości w Newark, gdzie na Cmentarzu Lotników Polskich oraz w miejscowym kościele św. Marii Magdaleny odbędzie się uroczystość pożegnania szczątków prezydentów Raczkiewicza, Zaleskiego i Ostrowskiego.

Cztery sarkofagi z prochami prezydentów i dwa symboliczne

W podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie znajdą się dwa puste sarkofagi – tzw. cenotafy. Będą upamiętniać symbolicznie prezydentów Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego, których rodziny życzyły sobie, by ich szczątki pozostały w rodzinnych grobach w Londynie i Rogalinie.

- Mauzoleum Prezydentów RP to wyraz historycznej sprawiedliwości. Osoby, które zabiegały o wolną, suwerenną Rzeczpospolitą powinny spoczywać na wolnej polskiej ziemi. Gdy myślimy o stuleciu niepodległości, powinniśmy myśleć nie o 50 latach czasów PRL, ale o 50 latach tej Wolnej Polski poza granicami. Chcemy w ten symboliczny, wyjątkowy sposób uhonorować prezydentów na uchodźstwie oraz całą emigrację niepodległościową. I przez to wyjątkowe wydarzenie przypomnieć społeczeństwu, że była Polska poza Polską i że to jest nasza spuścizna, dziedzictwo myśli niepodległościowej – mówi nam Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci.

Sześciu prezydentów RP w izbie pamięci

Obok Mauzoleum, Instytut Pamięci Narodowej urządza Izbę Pamięci poświęconą szóstce prezydentów. Stoją tam już filary z (na razie zasłoniętymi) wizerunkami urzędników. Z głośników będzie można posłuchać fragmentów ich przemówień. Na ścianie wisi kopia prezydenckiej Chorągwi Rzeczypospolitej, której oryginał powiewał nad Zamkiem Królewskim do 1939 r., a następnie został wywieziony przez prezydenta Ignacego Mościckiego do Londynu. To jeden z eksponatów, które mają pojawić się w Izbie Pamięci. Przez najbliższe dwa tygodnie odbywać się będzie urządzanie wnętrza izby.

Przylecą rodziny prezydentów na uchodźstwie

Uroczystość przywiezienia prochów trzech prezydentów z Wielkiej Brytanii i pochowanie ich w podziemiach Świątyni Opatrzności zaplanowano na 12 listopada. - W uroczystościach wezmą udział najważniejsi urzędnicy w państwie oraz członkowie rodzin prezydentów m.in. córka Ryszarda Kaczorowskiego – zdradza minister Wojciech Labuda.

13 listopada wnętrza Mauzoleum i Izby Pamięci zostaną udostępnione zwiedzającym.

Dlaczego Mauzoleum Prezydentów powstaje właśnie w Świątyni Opatrzności Bożej ? - Ponieważ jej budowa stanowiła dziękczynne wotum obiecane przez Sejm Wielki za uchwalenie Konstytucji 3 maja, która powstała „dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic.” Gdyż od otwarcia Świątyni w niej właśnie odbywają się liczne uroczystości o charakterze patriotycznym. Tu raz do roku (11 listopada) prezydent RP zapala Świecę Niepodległości ofiarowaną Warszawie, gdy Polska była pod zaborami (1867), z poleceniem aby zapalono ją w stolicy, gdy będzie wolna – wyjaśnia Mieczysław Remuszko z biura prasowego Centrum Opatrzności Bożej.

Wnętrza Mauzoleum Prezydentów RP, które oglądaliśmy jako pierwsi w towarzystwie pełnomocnika premiera, można obejrzeć w materiale WIDEO oraz w GALERII zdjęć wykonanych przez naszego fotoreportera.

Mauzoleum Prezydentów na Uchodźstwie. Tu zostaną złożone prochy sześciu prezydentów RP. Byliśmy w podziemiach Świątyni Opatrzności
Sonda
Czy odwiedzisz Mauzoleum Prezydentów RP?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają