Tu warto spędzić tę noc! Czyli wybrane atrakcje Nocy Muzeów

2016-05-14 15:46

Centrum Pieniądza NBP zadebiutuje na Nocy Muzeów. Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego tylko w tę noc otwierają tajny korytarz łączący oba gmachy. Muzeum Powstania czy Teatr Lalka polecamy do odwiedzenia z dziećmi. Oto kilka naszych subiektywnych propozycji, wybranych spośród blisko 250 atrakcyjnych miejsc, które biorą udział w tegorocznej imprezie.

Pomost między muzeami

Tylko raz w roku – właśnie na Noc Muzeów - otwarty zostaje korytarz między Muzeum Wojska Polskiego a Muzeum Narodowym. Staje się on pomostem dla gości obu gmachów. Poza stałymi ekspozycjami Muzeum Wojska (w godz. 20 - 24) zaprasza na żywe lekcje historii na stoiskach grup rekonstrukcji historycznej, m.in. stowarzyszenia „Partyzant”, grupy „Szare Szeregi” czy grupy rekonstrukcji filmowej „Bemowo”. Atrakcją zawsze jest też możliwość wchodzenia do kabin samolotów czy wozów bojowych na dziedzińcu MWP.

Centrum Pieniądza po raz pierwszy

Tego jeszcze nie było! W Noc Muzeów o godz. 19 otwiera drzwi dla zwiedzających nowa placówka - Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka (ul. Świętokrzyska 11/21). - To absolutnie unikatowa placówka edukacyjno-wystawiennicza! – zapowiada jej dyrektor Piotr Śliwowski. Na ekspozycji ponad 4 tys. eksponatów do ogarnięcia! M.in. unikatowa kolekcja monet (m.in. najstarszy denar Bolesława Chrobrego), budowa bankomatu, wizyta w skarbcu, zaglądanie do bankowozu, rozmowa z wirtualnym bankierem czy badanie legalności banknotów.

Rękopis Planu Balcerowicza

Ta placówka nie ma jeszcze swojej siedziby. Ale już gromadzi eksponaty. Warto więc zajrzeć do pawilonu Muzeum Historii Polski przy Galerii Kordegarda (Krakowskie Przedmieście 15/17). - Inaugurujemy w tę noc zbiórkę pamiątek związanych z polską drogą do Niepodległości, tą w 1918 roku i w1989 – zapowiada rzecznik MHP Marek Stremecki. Jeśli wszystkie osoby, które obiecały przynieść pamiątki, zniosą je rzeczywiście do MHP, już zbierze się interesująca kolekcja. Aktor Antoni Pawlicki np. obiecał przynieść plakat słynnych „Dziadów” Dejmka, minister Piotr Gliński - opaskę ze strajków w stoczni gdańskiej, a Leszek Balcerowicz... rękopis „Planu Balcerowicza” sprzed 30 lat.

Wszędzie pełno lalek

Hol i foyer Teatru Lalka w Pałacu Kultury i Nauki będą wypełnione kukłami, lalkami i rekwizytami z przedstawień od 1958 r! Warto wybrać się tam z dziećmi (godz. 20-1) a nawet jeśli ich nie mamy. Dorośli też docenią niezwykłość ekspozycji. Teatr pokaże lalki z kultowych przedstawień wybitnego scenografa Adama Kiliana od 1956 r. czy Bohdana Butenki.

Pokój z hamakiem i więzienie

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza nocą aż w cztery miejsca. Na ekspozycję w budynku przy Grzybowskiej, do dawnego aresztu bezpieki w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie, wejście od Koszykowej, godz. 19-24, obowiązują dowody osobiste), do Fotoplastikonu w Al. Jerozolimskich 21 (godz. 18-24) ) oraz do nowego miejsca - Pokoju na Lato na skarpie od ul. Towarowej (godz. 18 do ostatniego gościa). Tego wieczoru zagra tu Jan Młynarski i Warszawskie Kombo Taneczne (godz. 21) oraz Pablo Pavo i Ludziki. Można też przyjść z dziećmi choćby pobujać się na gigantycznym hamaku.

Urzędnicy jak przewodnicy

To wątpliwa atrakcja muzealna, ale na pewno ciekawostka! Kilkoro urzędników miejskich wcieli się w przewodników. W takiej roli w Centrum Bezpieczeństwa ( ul. Młynarska 43/45), które debiutuje na Nocy Muzeów, wystąpi wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Oprowadzi po niedostępnych na co dzień pomieszczeniach, z których pracownicy śledzą wypadki, pożary, demonstracje czy inne zdarzenia w mieście. Z kolei burmistrz Ursynowa Robert Kempa jako pilot obwiezie dwie wycieczki autokarowe po dzielnicy (start sprzed urzędu w al. KEN 61, godz. 18). W godz. 19-1 będzie też można zwiedzić gabinet prezydenta Warszawy na pl. Bankowym. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz pojawi się tam również i opowie co za „eksponaty” stoją u niej na półce z bibelotami.

Rajd po małych galeriach

Pustawe na co dzień małe galerie często onieśmielają osoby nie obeznane z malarstwem czy rzeźbą. Noc Muzeów dodaje odwagi, by do kameralnych miejsc sztuki zajrzeć i odkryć perełki! Obrazy, ikonografie oraz rysunki mistrza polskiego plakatu Rafała Olbińskiego można ma przykład obejrzeć w Galerii Grafiki i Plakatu (Hoża 40), Galeria Mazowieckiego Instytutu Kultury (al. JP II 36) organizuje spotkanie o zmarłym w ubiegłym roku artyście op-artu Wojciechu Fangorze. Z kolei Galeria Katarzyny Napiórkowskiej (Rynek Starego Miasta 19/21) pokaże wystawę szkiców i prac malarza Franciszka Starowieyskiego.

Na wysokościach i nizinach

Kolorowym mappingiem na otwartym dwa dni temu najwyższym w stolicy wieżowcu Warsaw Spire i artystycznym piknikiem na nowym warszawskim placu inwestor nowego biurowca na Woli (firma Ghelamco) wstrzelił się w Noc Muzeów. I choć to nowy obiekt, ze sztuką ma wiele wspólnego. Od godz. 21 na Placu Europejskim mural wykonają Rafał Olbiński i François Schuiten, tryśnie kolorowa, podświetlana fontanna i otwarta zostanie pierwsza wystawa w jedynym takim plenerowym pasażu sztuki Art Walk.

Tu naprawdę przez całą noc!

W klubie Komediowym (ul. Nowowiejska 1) Noc Muzeów będzie trwała rzeczywiście całą noc aż do rana! Przy pl. Zbawiciela odbędzie się pierwszy i jedyny w Polsce 12-godzinny Maraton Improwizacji Teatralnych. M.in. o godz. 22.30 wystąpi Armando, o północy - Klancyk, Sufin i Młynarski o 1.30, o godz. 2 rozegra się bitwa na dubbingi a o 5 rano - musical improwizowany.

A Emilka się żegna

- O północy w sobotę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zakończy działalność w dawnym pawilonie meblowym Emilia. Gasimy światło – zapowiada wicedyrektor MSN Marcel Andino Velez. Gratką dla fanów będzie wyprzedaż magazynów muzeum (od godz. 12). W godz. 20 -23.50 nastąpi ostatnie oprowadzanie po budynku. A o godz. 23.50 – pawilon opustoszeje na zawsze. Na pożegnanie kilkudziesięcioosobowy chór mieszkających w Polsce imigrantów i uchodźców wykona The Great Learning Corneliusa Cardew.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają