Przebieg zakażeń koronawirusem jest bardzo zróżnicowany. Może być on bezobjawowy, może wyglądać jak łagodna choroba układu oddechowego, ale także ciężkie zapalenie płuc, a nawet niewydolność wielonarządowa. W Warszawie zostały zamknięte wszystkie szkoły, uniwersytety, instytucje kulturalne i kluby. Wszystkie te miejsca byłyby bardzo niebezpieczne, ponieważ związane są z bliskimi kontaktami międzyludzkimi.
ZOBACZ TEŻ: Rząd nakłada kolejne ograniczenia! Co one oznaczają dla warszawiaków?
Nasze wyjścia w tym momencie ograniczają się jedynie do wizyty w sklepie, dojazdu do miejsca pracy lub z powrotem do domu. Wielu warszawiaków nadal swój wolny czas postanawia spędzić, spacerując po parkach i lasach. Obiekty takie jak Łazienki Królewskie czy warszawskie zoo zostały zamknięte do odwołania. Czy w tej sytuacji nadal można zarazić się koronawirusem? Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie? Sprawdźcie galerię poniżej.
- Koronawirus przenosi się na pieniądzach, telefonach, klamkach, przyciskach w windzie. Wirusy mogą przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin na powierzchni kartonowej i do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku – podają specjaliści na stronach rządowych. Należy pamiętać przede wszystkim o myciu rąk, jeśli już byliśmy zmuszeni zetknąć się bezpośrednio z tego typu powierzchniami.
ZOBACZ TEŻ: Dramatyczna akcja na rondzie Wiatraczna. Sprzedawca próbował popełnić samobójstwo?
Szczególnie ważne jest unikanie powierzchni, które wcześniej mogły być dotykane przez osoby zarażone. Dlatego też place zabaw i miejskie siłownie zostały w większości zamknięte. Jeśli jednak widzimy jakiś obiekt i plac zabaw, który nie jest zamknięty, nie należy tego traktować jak zaproszenia, wręcz przeciwnie – łukiem omijać miejsca publiczne i pod żadnym pozorem nie korzystać z ogólnodostępnych urządzeń sportowych, takich jak drążki, drabinki, zjeżdżalnie, huśtawki.
A co z owocami i warzywami, które znajdują się w sklepach? WHO rekomenduje mycie wszystkich kupowanych owoców i warzyw, aby zredukować ryzyko zarażenia koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca również, by nie płacić banknotami i unikać dotykania sklepowych terminali płatniczych.