Tyle Warszawa straciła w czasie II wojny światowej. Kwota z najnowszego raportu powala

i

Autor: Zbiory Lecha Krolikowskiego/East News, PAP/Radek Pietruszka

WARSZAWA STRACIŁA MILIARDY

Tyle Warszawa straciła w czasie II wojny światowej. Kwota z najnowszego raportu powala

2022-09-01 19:11

W czwartek, 1 września, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Polska domaga się od Niemiec aż 6 bilionów 200 mld w zł! W raporcie szczegółowo wyliczono, ile II wojna światowa kosztowała Warszawę. Te liczby szokują!

Warszawa straciła miliardy złotych

Wojenne straty finansowe Warszawy wyliczono na 21,9 mld zł z 1939 roku. Jeśli chodzi o straty rzeczowe, eksperci zaangażowani w tworzenie raportu wycenili je na aż 337,3 mld zł! Na to złożyły się szkody w nieruchomościach, zabytkach, przemyśle, infrastrukturze, transporcie i wyposażeniu, które znajdowało się w instytucjach publicznych i mieszkaniach prywatnych. Było to możliwe dzięki analizie formularzy indywidualnych strat wojennych, które wypełniali mieszkańcy Warszawy – złożono ich około 80 tys. Twórcy raportu wyodrębnili także, ile kosztowało uderzenie III Rzeszy w warszawski przemysł – tam straty wyniosły około 3 mld zł z 1939 roku.

Warszawa najbardziej zniszczonym miastem Europy

W czasie II wojny światowej Warszawa była najbardziej zniszczonym miastem w całej Europie. Stolica Polski była rujnowana przez niemiecką III Rzeszę w czterech etapach – pierwszym z nich była obrona miasta w 1939 roku. Wtedy straty w zabudowie wyniosły około 10 proc. całości. W trakcie powstania w warszawskim getcie straty wyniosły już 15 proc., w czasie Powstania Warszawskiego 25 proc. Do końca 1944 roku Niemcom udało się zburzyć 30 proc. przedwojennej Warszawy – to ponad 80 proc. zabudowy! Jak zapisano w raporcie, oznacza to, że podczas wojny w naszej stolicy zrównano z ziemią lub zniszczono 20 408 budynków, których łączna powierzchnia to 92 mln m³.

Stołeczny ratusz nie komentuje raportu o stratach

Polska Agencja Prasowa zwróciła się do stołecznego ratusza z prośbą o komentarz w sprawie opublikowanego raportu i danych, które się w nim znalazły. - Miasto nie jest od komentowania tego typu politycznych raportów – odpowiedzieli krótko przedstawiciele ratusza. W opracowanie raportu zaangażowanych było 30 ekspertów, w tym historycy, ekonomiści i rzeczoznawcy majątkowi. Pierwszy tom raportu liczy ponad 500 stron i jest podzielony na dziewięć rozdziałów, w których zawarto obliczenia polskich strat wojennych w sferze demograficznej, ekonomicznej, ludzkiej i materialnej, w tym dóbr kultury i sztuki.

Sonda
Czy wybuchnie kolejna wojna w Europie?
Powstanie Warszawskie. Halina Koseska wspomina: "Widziałam, jak żołnierz zabija powstańca za buty..."

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki