Aktualizacja, 25.01.2016:
Adresy miejsc, gdzie zamieszkają uchodźcy
W tej chwili (25.01.2016) wiadomo, że początkowo do Polski przyjedzie 65 osób. Większość z nich trafi do nas z obozów w Grecji i we Włoszech. Osoby te są teraz weryfikowane pod względem bezpieczeństwa. Gdzie trafią? Do zakwaterowania uchodźców w Polsce wytypowane zostały następujące ośrodki:
- Warszawa: ul. Księżnej Anny 24
- Białystok: ul. I Armii Wojska Polskiego 7
- Zalesie: Kolonia Horbów 26A
- Wohyń: Bezwola 105
- Ustronie: Ustronie 29
Starsze informacje (cześć z nich może być już nieaktualna):
Co powinniście wiedzieć o uchodźcach - INFORMATOR
Temat uchodźców nie schodzi z pierwszych stron gazet. Czy przyjadą do Polski? Jeśli tak, to kiedy? Ilu ich będzie? Gdzie zamieszkają? I jakiej pomocy udzieli im nasz kraj? Odpowiedzi na te pytania dostarcza informator „Więcej wiedzy - mniej strachu - uchodźcy w Polsce”, przygotowany pod patronatem Urzędu ds. Cudzoziemców. Sprawdźcie:
Więcej wiedzy, mniej strachu. Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o uchodźcach, ale... boisz się zapytać [INFORMATOR]
W Katowicach odbędzie się marsz antyimigrancki
Na niedzielę 26 września zaplanowany jest w Katowicach marsz antyimigrancki. Organizuje go śląskie koło Młodzieży Wszechpolskiej. W wydarzeniu dostępnym na Facebooku swój udział w marszu zapowiedziało już 24 tys. użytkowników.
Więcej: Marsz antyimigrancki w Katowicach. Przyjdzie ponad 24 tys. osób?
„Polacy przeciw imigrantom”. W Warszawie ruszają pikiety antyimigracyjne
Warszawski odmówił wydania zgody na sobotnią manifestację „Polacy przeciw imigrantom”. Organizatorzy protestu zdecydowali się zorganizować pikiety - w czwartek, piątek i sobotę. - Pikiety nie zastępują Manifestacji Antyimigranckiej, są jej planowanym dodatkiem. W sobotę przed manifestacją planujemy pikietę - dodają.
Plan Komisji Europejskiej: 12908 uchodźców w Polsce
W środę poznaliśmy plany Komisji Europejskiej, dotyczące relokacji uchodźców napływających do krajów Unii Europejskiej. Do Polski ma trafić łącznie 12908 osób. Więcej imigrantów od nas mają przyjąć jedynie Niemcy (43242), Francja (33108) i Hiszpania (20768).
Łódź przyjmowała już imigrantów z Syrii. Jak będzie tym razem?
W ciągu trzech ostatnich lat około 150 imigrantów otrzymało w województwie łódzkim polskie obywatelstwo. Wśród nich są też Syryjczycy mieszkający w Łodzi. Czy przyjmiemy kolejnych?
Czy uchodźcy trafią też do Krakowa?
Serwis krakow.eska.pl sprawdza, gdzie w Małopolsce mogliby ewentualnie znaleźć schronienie uchodźcy. Polecamy przeczytać:
Premier Kopacz: nasze możliwości są większe niż te 2 tys. zadeklarowane
- Niebawem będzie Rada Europejska. Na Radzie Europejskiej będziemy musieli zdecydować i określić, jakie są nasze możliwości. Podkreślę jeszcze raz: nasze możliwości są większe niż te 2 tys. zadeklarowane. Ale warunki, które postawiliśmy, to warunki które pozwolą, aby i ci, którzy będą do nas przybywać (mogli - red.) czuć się tu naprawdę bezpiecznie i tak, jak w domu, a Polacy będą mówić: „Tak, nasze władze zadbały o to, że nasze życie nie zostało zdestabilizowane.”. Dlatego będę twardo mówić o polityce powrotowej. Będę twardo mówić o ochronie granic. Będę również twardo mówić o funduszu, który jest konieczny, żeby tą całą sytuację - bardzo trudną sytuację dla Europy, rozwiązać - oświadczyła we wtorek po południu Ewa Kopacz.
Dodała jednocześnie, że zaprosiła liderów wszystkich partii zasiadających w Sejmie na specjalne spotkanie w tej sprawie. Ma się ono odbyć w środę.
Uchodźcy zamieszkają na Lubelszczyźnie, a może we Wrocławiu?
Dyskusja na temat tego, gdzie trafią uchodźcy nie słabnie. Jak to wygląda z perspektywy Lublina i Wrocławia? Przeczytajcie poniżej:
- Uchodźcy z Syrii w Polsce: Czy zamieszkają na Lubelszczyźnie? [RAPORT]
- Uchodźcy w Polsce. Czy trafią także do Wrocławia? [NAJNOWSZE INFORMACJE]
Konferencja Episkopatu Polski o sytuacji z uchodźcami
- Ze strony Kościoła katolickiego w naszym kraju odpowiedzialną za to przedsięwzięcie powinna być Caritas Polska. Natomiast na terenie poszczególnych diecezji - za zgodą biskupa diecezjalnego - koordynację zadań związanych z pomocą uchodźcom powinna przejąć Caritas diecezjalna, która dysponuje Parafialnymi Zespołami Caritas. W celu uniknięcia ewentualnych błędów, Caritas Polska skontaktuje się z Caritas tych krajów, które już przyjęły uchodźców, aby skorzystać z ich doświadczenia - czytamy w oświadczeniu na stronie Konferencji Episkopatu Polski. Episkopat dodaje, że kościół katolicki w Polsce „z całą pewnością zrobi dla uchodźców wszystko, co w jego mocy, aby ulżyć ich dramatycznej sytuacji”.
Polecamy też: Uchodźcy w Poznaniu: Fala nienawiści w Internecie. Najostrzejszymi wpisami zajmie się prokuratura
W niedziele papież Franciszek zaapelował, by każda parafia przyjęła rodzinę uchodźców, dzisiaj głos w tej sprawie zabrali zwierzchnicy polskiego Kościoła. Szczegóły zna Jacek Prusinowski:
Polska przyjmie 9287 uchodźców?
Pomimo że decyzja Komisji Europejskiej co do rozlokowania uchodźców w krajach UE ma być podana do wiadomości w środę, to RMF FM informuje, że dotarło do dokumentu, z którego wynika, że do Polski miałoby trafić 9287 imigrantów (plus prawdopodobnie 2 tys. wcześniej zadeklarowanych).
Komisja Europejska będzie udostępniać w internecie transmisję na żywo ze środowego wystąpienia szefa tej instytucji - Jeana Claude’a Junckera. Streaming online będzie można oglądać tutaj (start o godz. 9.00).
Pomorze przyjmie kilkunastu uchodźców z Bliskiego Wschodu?
Serwis trojmiasto.eska.pl informuje, że władze pomorskiej miejscowości Gniewina, ogłosiły, że chcą przyjąć kilkunastu uchodźców z Bliskiego Wschodu. Więcej informacji: Pomorze: Przyjmiemy kilkunastu uchodźców z Bliskiego Wschodu - deklarują władze
Parafie w Warszawie pomogą uchodźcom
Rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński napisał na Twitterze, że stołeczne parafie i wspólnoty pomogą uchodźcom. Szczegółowe informacje na temat tego, jak będzie wyglądać ta pomoc nie są jeszcze znane, ale w najbliższych dniach mają rozpocząć się w tej sprawie konsultacje.
Uchodźcy w Polsce: gdzie trafią? [RAPORT]
Przyjęci przez Polskę imigranci trafią do 11 ośrodków dla uchodźców na terenie kraju, gdzie będą oczekiwać na zakończenie procedury imigracyjnej, która trwa około pół roku. Później przez rok, od momentu otrzymania decyzji o objęciu ochroną, będą mogły skorzystać z indywidualnych programów integracyjnych.
Ilu imigrantów przyjmie Polska?
Według pojawiających się w poniedziałek (7.09) informacji, najnowsza propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że relokacja imigrantów dotyczyć będzie 120 tys. osób. TVN24 pisze, powołując się na informacje z „Le Monde”, że do Polski może trafić nawet 11.5 tys. imigrantów (są to na razie dane nieoficjalne).
Polska byłaby przy tym na czwartym miejscu (wśród krajów UE), jeśli chodzi o liczbę przyjętych imigrantów. Więcej uchodźców miałyby od nas przyjąć tylko Niemcy (ponad 31 tys. osób), Francja (24 tys.) i Hiszpania (niecałe 15 tys.).
Czytajcie też: Protest wspierający imigrantów: Uchodźcy mile widziani
Lech Wałęsa o uchodźcach
Głos w sprawie problemu uchodźców zabrał Lech Wałęsa. Prezydent uważa, że należy się z nimi "podzielić ostatnią kromką chleba". On sam wpuściłby ich do swego domu, ale musiałby... zapytać żony.
Nowe prawo w Gdańsku: Miastu grozi fala imigrantów z Afryki?
Na sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska rajcy przegłosowali uchwałę, która daje możliwość pomocy uchodźcom. Ci ostatni będą mogli ubiegać się o prawo do mieszkania komunalnego. - O wszystkim będzie decydował prezydent. To on zadecyduje, czy w danym przypadku taka pomoc jest potrzebna, czy też nie - mówią nam przedstawiciele Biura Prasowego w Gdańsku.
Informacje tutaj będą aktualizowane. Zaglądajcie co jakiś czas, aby dowiedzieć się, jakie decyzje zapadły.