Zakaz palenia na balkonie w Polsce − czy obowiązuje?
W Polsce nie obowiązuje zakaz palenia papierosów na balkonach. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nie wprowadzają takich zakazów z powodu braku podstaw prawnych. Wielu mieszkańcom to się jednak nie podoba i starają się walczyć z nałogowymi palaczami. Informują ich wywieszanymi ogłoszeniami na klatkach, rozmawiają bezpośrednio lub składają petycję.
Z pierwszej opcji skorzystali również mieszkańcy ul. Książkowej na warszawskiej Białołęce. Różnicą jest jednak to, że nie walczą z sąsiadami, którzy palą papierosy, tylko coś mocniejszego.
− Szanowni sąsiedzi. Prosimy, aby marihuany i środków odurzających nie palić na balkonie! Nie chcemy wdychać tych oparów, tym bardziej, że jest to w Polsce zabronione. Prosimy o dostosowanie się do naszej prośby. Sąsiedzi − brzmi ogłoszenie wywieszone na jednej z klatek bloków zlokalizowanych przy ul. Książkowej.
Polecany artykuł:
Ta odpowiedź ich zszokowała. Tego się kompletnie nie spodziewali
Osoba lub osoby, do których informacja ta była skierowana poczuły się najwidoczniej urażone wywieszonym plakatem. Postanowiły zareagować. Pod ogłoszeniem pojawiła się odpowiedź, która zszokowała wszystkich mieszkańców. − Ale to lecznicza z NFZ − czytamy.
Na razie nie wiadomo czy sytuacja z niesfornym sąsiadem, który wychodzi na buszka na balkon została rozwiązana.
Jak rzucić palenie? Sprawdzone sposoby
Zostając jednak przy tym temacie, warto byłoby powiedzieć również o tym, w jaki sposób można rzucić palenie. Zgodnie z najnowszymi badaniami papierosy pali już blisko 30 proc. Polaków. W naszym kraju nie ma niestety wypracowanego systemu prowadzenia osób uzależnionych od nikotyny. Nałogowi palacze, tak naprawdę są pozostawieni sami sobie. Dlatego, jeżeli planowaliście kiedyś rzucenie palenia lub planujecie, warto pamiętać o kilku kwestiach.
Po pierwsze sama świadoma decyzja i wola rzucenia palenia jest ważna. Jednak sposobów na dokonanie tego: jest wiele. Można udać się do specjalisty, lekarza rodzinnego lub skontaktować się z psychologiem lub terapeutą w celu analizy przyczyn nałogu. Taka osoba nauczy was, jak radzić sobie z objawami odstawienia.
Możecie spróbować zmienić zwyczaje związane z paleniem. Postarajcie się unikać sytuacji, które dotychczas łączyliście z papierosem. Jeżeli to był papieros z poranną kawę – warto byłoby zmienić napój. Jeżeli byłaby to przerwa na dworze z papierosem w rękach – zmiana miejsca.
Warto również, trwając w walce z rzucaniem palenia, poprosić rodzinę i przyjaciół o pomoc. Warto znaleźć kogoś, kto również chciałby przestać palić.
Jeżeli trzeba, można również zastosować leki lub nikotynową terapię zastępczą: plastry z nikotyną, gumy do żucia, tabletki, pastylki lub spraye do ust z nikotyną.
Metod jest ogrom i nie ma najskuteczniejszej. Statystki pokazują jednak, że szanse na rzucenie papierosów na dobre wzrastają, jeśli połączy się kilka różnych metod, a szczególnie, jeżeli korzysta się ze wsparcia lekarza.