"W Krakowie na dworcu, profesjonalnie przygotowane punkty pomocowo-informacyjne /z udziałem Caritasu/ przez Urząd Wojewódzki. Wysiadłem na Centralnym w Warszawie i jaka różnica, dzielni młodzi wolontariusze, robią co mogą, ale nie są w stanie zapanować nad chaosem władza publiczna nieobecna" - napisał w środę na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Bogusław Sonik.
Zobacz też: Do Polski przyjadą merowie pięciu europejskich stolic. Trzaskowski zdradził powód wizyty
W czwartek na jego krytyczne słowa odpowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. "Rozmawiałem z wojewodą. Główne punkty w Warszawie są na dworcach zachodnim i wschodnim. Zwiększymy dziś (3 marca - red.) pomoc na dworcu centralnym. W całej Polsce na dworcach mamy 22 punkty informacyjne. Współpracujemy z samorządami i organizacjami pozarządowymi" - napisał.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w czwartek poinformował, że ostatniej nocy do miasta pociągami przyjechało 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy, a kolejny tysiąc busami.
Szefernaker podkreślił w czwartek, że punkty informacyjne na dworcach kolejowych, w tym na dworcach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia, zostały utworzone w porozumieniu z samorządami - są to punkty wspólne. Ich powstanie wiceszef MSWiA zapowiadał w miniony piątek. W stolicy działa też punkt na Lotnisku Chopina - dla osób, które przylatują do Warszawy i nie mogą wrócić na Ukrainę.
Przeczytaj też: Siostry Swietłana i Jana uciekają przed wojną. Pociąg Kolei Mazowieckich przywiózł je do Warszawy
Warszawskie władze punkt informacyjny zorganizowały też w Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ. Z kolei w Arenie Ursynów ratusz przygotował punkt przeznaczony do tymczasowego pobytu uchodźców. W środę Trzaskowski informował, że zapewniono nocleg 2,5 tys. osobom. W czwartek przekazał, że uruchomiono kolejnych 600 miejsc.
Służby wojewody w czwartek w Warszawie otworzą punkt recepcyjny na Torwarze, w którym przygotowanych będzie ok. 500 łóżek. Uchodźcy w takich punktach otrzymują pomoc, posiłek, informacje i miejsce na odpoczynek. Od poniedziałku działa uruchomiony przez wojewodę mniejszy, na ok. dwadzieścia miejsc, punkt recepcyjny na autobusowym Dworcu Zachodnim.
Inwazja rosyjska na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Od tego czasu do Polski przybyło 575,1 tys. uchodźców uciekających przed wojną. Tylko w czwartek, ósmego dnia inwazji, od północy do godz. 7 rano granicę ukraińsko-polską przekroczyło 27,1 tys. osób. W środę do Polski przybyło 95 tys. uchodźców.