80. rocznica wybuchu powstania

Unikatowe zdjęcia, jak z innego świata. Tak wyglądało życie w warszawskim getcie

2023-04-19 10:25

Mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. I choć ta rocznica wiąże się z tragicznymi wydarzeniami, życie w getcie miało też swoje "jaśniejsze" strony. Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum cyfrowego publikujemy niezwykłe zdjęcia sprzed lat! Zobacz, jak wyglądało codzienne życie w getcie warszawskim.

Getto warszawskie

Kiedy na Muranowie zaczęły pojawiać się grube mury, wszyscy już wiedzieli o tym, co za nimi powstanie. Już parę miesięcy potem, w listopadzie 1940 roku, w Warszawie otworzono pierwszą dzielnicę żydowską. Niecałe 3 lata później, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie skierowane przeciwko ostatecznej likwidacji getta, które skończyło się w tragiczny sposób. Poznajcie inspirującą historię powstania, które na zawsze zmieniło historię Warszawy.

Codzienność w getcie warszawskim

Getto oddzielało ludność żydowską od pozostałych mieszkańców Warszawy. Znajdowało się na terenie dzisiejszego Muranowa, Nowolipek i części Śródmieścia. Panowały w nim bardzo ciężkie warunki - według historyków, w jednej izbie mogło mieszkać nawet 8 osób. Obowiązywał też przydział żywności, który zazwyczaj był dużo niższy niż dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka. Doprowadziło to do wielu chorób głodowych, a często także śmierci. Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum cyfrowego w galerii zdjęć pod artykułem publikujemy niezwykłe zdjęcia sprzed lat! Zobacz, jak wyglądało codzienne życie w getcie warszawskim.

Powstanie w getcie warszawskim

Po wielu akcjach wysiedleńczych, a także akcji likwidacyjnej miało nastąpić ostateczne zniszczenie getta. Kiedy jednak Niemcy weszli na jego teren, zostali zaatakowani przez członków Żydowskiej Organizacji Bojowej, którzy nie godzili się na eksterminację. Zryw, poprowadzony przez Mordechaja Anielewicza, szybko przerodził się w powstanie. Próbował je zwalczyć generał Jürgen Stroop, który dowodził siłami niemieckimi. Niestety, po długich walkach powstanie upadło, a członkowie ŻOB-u zostali zamordowani. Jako przypieczętowanie zwycięstwa, Stroop nakazał wysadzenie Wielkiej Synagogi, która znajdowała się na ul. Tłomackie.

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Choć mija już 80 lat, pamięć o wydarzeniach w getcie warszawskim nie umiera. Oprócz licznych pomników, takich jak Pomnik Bohaterów Getta czy Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego, w Warszawie znajdują się też inne formy upamiętnienia powstania. Podczas spaceru na Muranowie możecie znaleźć ślad po murach getta. W ramach uczczenia 80. rocznicy warto też odwiedzić Umschlagplatz, czyli plac, z którego wywożono Żydów do obozów zagłady.

Sonda
80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Czy weźmiesz udział w obchodach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają