Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią wyższą w Polsce!
"OFICJALNIE: #UW najlepszą uczelnią w Polsce. Po 3 latach wracamy na pierwsze miejsce Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. Co więcej, mamy najwięcej kierunków, bo aż 20, które uznano za najlepsze w swoich kategoriach. To ogromny sukces wszystkich członkiń i członków społeczności #jestemzUW - studentów, doktorantów, absolwentów, pracowników administracji i pracowników naukowych. Ten wynik to nasza wspólna zasługa!" - czytamy na facebookowym profilu Uniwersytetu Warszawskiego.
W rankingach z 2020 i 2021 roku Uniwersytet Warszawski zajmował drugie miejsca, będąc krok za wygrywającym w ubiegłych latach Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W tym roku role się odwróciły.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 – uczelnie w Warszawie
Najwyżej w tegorocznym rankingu uplasował się Uniwersytet Warszawski. Na podium (3. miejsce) Politechnika Warszawska. A pozostałe stołeczne uczelnie?
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazła się na miejscu 13. razem z Politechniką Śląską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie również znalazła się w pierwszej dwudziestce. Uczelnia zajęła miejsce 16. razem z: Uniwersytetem Gdańskim, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uplasowała się na miejscu 28. ex aequo z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie, podobnie jak Uniwersytet Opolski, znalazł się na miejscu 30.
W pierwszej 50. znalazły się również uczelnie:
- Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie miejsce 37.
- Uczelnia Łazarskiego w Warszawie miejsce 40.
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie miejsce 42.
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie miejsce 45.
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie miejsce 47.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 – co to jest?
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 to właściwie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
- Ranking Uczelni Akademickich, który obejmuje 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora
- Ranking Uczelni Niepublicznych, który obejmuje 43 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim
- Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych, który obejmuje 19 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym
- Ranking Kierunków Studiów, który obejmuje 73 kierunki i grupy kierunków studiów, w którym po raz pierwszy pojawiły się kierunki: ratownictwo medyczne oraz ogrodnictwo
Warto dodać, że Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów:
- Prestiż
- Absolwenci na rynku pracy
- Potencjał naukowy
- Innowacyjność
- Efektywność naukowa
- Warunki kształcenia
- Umiędzynarodowienie
Polecany artykuł: