Inspektorzy sprawdzili 1020 partii ryb i przetworów rybnych. Odwiedzili 161 sklepów (w tym 59 należących do sieci handlowych) oraz hurtowni w całej Polsce. W pierwszej kolejności sprawdzali placówki, na które były skargi. Badali zarówno jakość, jak i oznakowanie ryb mrożonych, świeżych, wędzonych, konserw i marynat, a także owoców morza. Nieprawidłowości znaleźli aż w 117 placówkach, czyli w ponad 2/3 wszystkich skontrolowanych miejsc. Zakwestionowali 391 partii produktów. - Na Mazowszu skontrolowano 12 sklepów. 8 placówek sprzedaży detalicznej i 4 punkty sieci handlowych. Wykazano nieprawidłowości w ponad połowie kontrolowanych produktów. Na 71 zbadanych do 36 było wadliwych, w tym 30 z powodu złego oznakowania produktów, a 8 według przeprowadzonych badań laboratoryjnych. - mówi Dorota Mąkosa-Onuoha z Inspekcji Handlowej.
Polecany artykuł:
Najgorzej wypadły ryby mrożone, zwłaszcza te w glazurze, czyli otoczce z lodu. Kontrolerzy mieli różne zastrzeżenia aż do 64,5 procent partii. Ze względu na jakość zakwestionowali 43 partie. Powody? Badania laboratoryjne wykazały, że zawartość warstwy lodu jest często wyższa niż producent deklarował na opakowaniu, np. zamiast 35 procent było jej 43,3 procent, a zamiast 30 procent – 42 procent. W efekcie konsument kupował mniej ryby, choć płacił za większą ilość. Wygląd, zapach mrożonek i ich smak po ugotowaniu też pozostawiały wiele do życzenia. - W samej Warszawie skontrolowano dwie placówki. Jedną detaliczną i jeden punkt sieci handlowej. Nieprawidłowości wykazano w punkcie sprzedaży detalicznej - mówi Dorota Mąkosa-Onuoha.
O szczegółach Paweł Mytlewski
UOKiK radzi na co zwracać uwagę kupując ryby:
1. Przyjrzyj się dokładnie świeżym rybom. Powinny mieć przezroczysty śluz na skórze, wypukłe błyszczące oczy, jaskrawe skrzela.
2. Im mniej glazury w mrożonce, tym lepiej. Dla ochrony ryby przed zepsuciem wystarczy 5 proc. otoczki z lodu. Dlatego unikaj produktów, które mają powyżej 10 proc. glazury – po rozmrożeniu stracą na wadze.
3. Sprawdź skład na opakowaniu lub wywieszce. Do ryb mrożonych czasem dodawane są związki fosforu po to, aby związać wodę. W efekcie kupujesz rybę, która ma mniej tkanki mięsnej.
4. Pamiętaj, że eskolar i kostropak oferowane jako „ryba maślana” zawierają woski, które mogą wywoływać dolegliwości żołądkowe. Dlatego te gatunki nie mogą być sprzedawane luzem, a na opakowaniach znajdziesz informacje o metodach ich przygotowania oraz ryzyku zachorowania.
5. Upewnij się, że ryby nie są przeterminowane. Zwróć też uwagę na warunki ich przechowywania – czy nie leżą np. poza lodówką.
6. Na opakowaniu lub etykiecie szukaj też takich informacji, jak: nazwa polska i łacińska, metoda produkcji (np. złowione w morzu, wyhodowane), obszar połowu.
7. W razie wątpliwości skontaktuj się z Inspekcją Handlową.
Źródło: UOKiK