A w taborze MZA są tylko 432 klimatyzowane autobusy. - W tych pojazdach klimatyzacja działa. Natomiast w tych starszych, gdzie nie ma klimatyzacji, pasażerom pozostaje naturalna wentylacja. Można otworzyć okno, ale w pojeździe i tak będzie gorąco - przyznaje Sławomir Ślubowski (44 l.) z MZA.
Przeczytaj koniecznie: Pogoda na cały tydzień. Upał potrwa do piątku
- Panuje taka duchota, że z ledwością można oddychać - denerwuje się Aleksandra Szykowska (24 l.), która często jeździ z Ochoty do centrum. Lekarze też ostrzegają:
- Podróż w nagrzanym autobusie lub tramwaju może zakończyć się tragicznie, szczególnie dla osób starszych i małych dzieci. Trzeba pamiętać o tym, by chronić głowę przed żarem słońca i zawsze mieć przy sobie wodę, dużo pić, bowiem podczas upałów tracimy mnóstwo cennych dla organizmu pierwiastków - tłumaczy Leszek Marek Krześniak, internista.
A po chwili dodaje: - Poza tym długotrwałe przebywanie w rozgrzanym pomieszczeniu grozi udarem cieplnym, niewydolnością serca i nerek. Dlatego osoby starsze i dzieci powinny podróżować, kiedy temperatura jest niższa. Jeżeli ty też odczułeś upał w autobusie, możesz zgłosić swoje uwagi do Zarządu Transportu Miejskiego pod nr tel. 22 194-84.