- Rósł i rozwijał się też wzorcowo. Stanął na nóżki gdy miał 10 miesięcy. Kiedy miał 1,5 roku zauważyliśmy, że przestał robić postępy - opowiada Iga Grzybowska, mama Józia i Tereni. - Zaniepokojeni kaczkowatym chodem Józia zaczęliśmy konsultować go ze specjalistami. Zbywali nas, tłumacząc, że jesteśmy przewrażliwieni, że to normalne w jego wieku i wyrośnie z tego. Ale Józio wcale nie robił postępów, a wręcz przeciwnie, jego mięśnie robiły się coraz słabsze, z trudem wstawał z klęku i podnosił zabawki - dodaje.
Dopiero po pięciu miesiącach błądzenia po specjalistach Pani Iga z Józiem trafiła w dobre ręce. Dr Krystyna Szymańska ze szpitala klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie od razu postawiła słuszną diagnozę. Wystarczyło, że Józio przeszedł się po jej gabinecie i wykonał kilka prostych czynności. Wyniku badań potrzebowała tylko dla pewności, ale było jasne - to rdzeniowy zanik mięśni (SMA).
Dalszą część historii możecie przeczytać TUTAJ. Poznajcie Józia:
Czytaj też na poradnikzdrowie.pl: Zapraszamy lekarzy i rehabilitantów na seminarium naukowe o SMA
SMA to choroba przewlekła, która polega na nieodwracalnym uszkodzeniu znajdujących się w rdzeniu kręgowym neuronów ruchowych odpowiadających za rozwój i właściwe działanie mięśni szkieletowych. Przyczyną uszkodzenia jest niedobór produkcji białka SMN w neuronach ruchowych, które jest niezbędne do jego prawidłowego działania. SMA to choroba dziedziczna. Objawia się:
- osłabieniem mięśni szkieletowych,
- niedowładem ruchowym,
- zaburzeniami połykania,
- niewydolnością oddechową.
Wszystkie ostatecznie prowadzą do śmierci. SMA należy do chorób tzw. ultra rzadkich. W Polsce na SMA choruje ok. 700 osób. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Konferencja
VI Weekend ze SMA-kiem, czyli Konferencja SMA odbędzie się 23–25 sierpnia 2018 r. (czwartek–sobota) w Centrum Konferencyjnym BOSS w Warszawie.
Czytaj też: Warszawa: Będą dodatkowe pieniądze dla nauczycieli!
Zobacz TO WIDEO: