LOT zainaugurował bezpośrednie połączenie Warszawa-Baku
Z okazji inauguracji lotów do Azerbejdżanu, w Baku zorganizowano konferencję prasową, w której uczestniczyli m.in. Rafał Milczarski - prezes LOT-u, Rafał Poborski - ambasador RP w Azerbejdżanie, Nargiz Gurbanova - ambasador Azerbejdżanu w Polsce czy Kanan Gasimov z Rady Turystyki Azerbejdżanu.
- Głęboko wierzę, że bezpośrednie połączenie przyczyni się do dalszej promocji polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie i wzmocnienia relacji między obydwoma krajami - z kolei dziedzictwo polskich architektów w Azerbejdżanie, swoimi pięknymi zabytkami oczaruje turystów z Polski – powiedział Milczarski.
Podobną nadzieję wyraziła ambasador Nargiz Gurbanova. W Baku odnaleźć można wiele reprezentacyjnych budynków, zaprojektowanych przez wybitnych polskich architektów.
Zarówno przedstawiciele Polski, jak i Azerbejdżanu, zgromadzeni na konferencji, liczą na to, że nowe połączenie lotnicze korzystnie wpłynie zarówno na rozwój turystyki w obu krajach, jak i na rozwój biznesu oraz relacji politycznych.
W tym roku Polska i Azerbejdżan obchodzą 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Według informacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii, po 11 miesiącach 2021 roku polsko-azerbejdżańska wymiana handlowa wynosiła 96,8 mln dolarów - w tym polski eksport osiągnął 89,3 mln dolarów, a azerbejdżański import towarów do Polski osiągnął 7,5 mln dolarów.
Pierwszy lot Warszawa-Baku
Bezpośrednie połączenia ze stolicy Polski do Azerbejdżanu zainaugurowano w piątek (27 maja). Z Okęcia do Baku na pokładzie Boeinga wyruszyło ponad 160 pasażerów. Na płycie lotniska Heydar Aliyev powitał ich salut wodny. To tradycja polegająca na utworzeniu nad kołującym samolotem łuku z wodnych armatek. Uświetnia się nią wyjątkowe wydarzenia, do jakich zaliczają się loty inauguracyjne.
Loty do Baku będą się odbywać cztery razy w tygodniu: we wtorki, środy, piątki i soboty. Lot z Warszawy do Azerbejdżanu trwa 4 godziny i 10 minut, a w drugą stronę - 4 godziny i 30 minut.
Jak zapowiedział na konferencji prasowej prezes LOT-u, pasażerowie będą latać do Baku na pokładzie Boeinga 737 MAX lub też Boeinga 737 NG. Milczarski szacuje, że tego lata narodowy przewoźnik przewiezie do stolicy Azerbejdżanu ponad 20 tysięcy pasażerów.