Pomnik getto warszawskie

i

Autor: Adam Nocoń

W niedzielę ZAWYJĄ syreny! Przypomną o 77 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim [INFORMATOR, GALERIA]

2020-04-18 8:54

19 kwietnia przypada 77 rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Aby uczcić bohaterów tego zrywu o godz. 12 na terenie Warszawy zabrzmią syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

Będą syreny, nie będzie uroczystości

Decyzję podjął wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł: - Aby uczcić pamięć Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim i wyrazić naszą solidarność, już po raz kolejny zostaną włączone syreny. Zarówno ten symboliczny gest, jak i akcja Żonkile są godną formą oddania hołdu bohaterom tego powstania - powiedział.

W tym roku organizatorzy odwołali uroczystości, które zawsze 19 kwietnia odbywały się przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W imieniu władz Warszawy w dziesięciu punktach stolicy związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.

MPWIK wyłącza wodę! Sprawdź kiedy i gdzie!

Akcja Żonkil w Internecie

Co roku 19 kwietnia tysiące wolontariuszy rozdawało na ulicach Warszawy żółte papierowe żonkile, które miały upamiętnić Powstanie w Getcie. 
Jednak w tym roku, z uwagi na bezpieczeństwo zarówno warszawiaków, jak i wolontariuszy, akcja Żonkil została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. Muzeum POLIN przygotowało kilka sposobów, aby ją przeprowadzić w sposób bezpieczny, bez konieczności wychodzenia z domu.

Do grona ambasadorów akcji Żonkil dołączały kolejne znane osoby. W tym roku są to Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło, Andrzej Seweryn i Krzysztof Zalewski.

Strażacy z Legionowa chwalą się nową siedzibą. Robi wrażenie!

Szablon, nakładka, grafika, wykłady

Muzeum na swojej stronie udostępnia szablon żonkila, który można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z żonkilem należy umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Nie masz w domu drukarki? Nie szkodzi - tutaj dostępna jest nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Można również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która 19 kwietnia będzie dostępna na Facebooku, Instagramie oraz Twitterze Muzeum POLIN.

Kultowa cukiernia warszawska nie dała się koronawirusowi. Wznawia działalność po miesiącu!

Równocześnie w niedzielę odbędą się wirtualne obchody 77 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Można je będzie śledzić na Facebooku Muzeum POLIN. Składać się na nie będą

  • godz. 10.30 - wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim
  • godz. 12.00 - relacja LIVE: Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN, złoży wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta
  • godz. 12.05 - Modlitwa Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha
  • godz. 15.30 - Spacer Beaty Chomątowskiej "Tu było getto"
  • godz. 18.30 - Andrzej Seweryn czyta fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem"

Kup bezpiecznie Super Express nie wychodząc z domu! Wystarczy kliknąć TUTAJ!

Super Raport 16 IV (goście: Hołownia, Scheuring-Wielgus)

Na kanale YouTube Teatru Żydowskiego w niedzielę w godz 10-18.30 będzie można usłyszeć świadectwa ocalałych z Holokaustu. Do tej wielogodzinnej emisji historii mówionej będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Bohaterowie-ocaleńcy opowiadali o swoich najtrudniejszych doświadczeniach. Przedstawione zostaną nagrania m.in. prof. Władysława Bartoszewskiego, Ireny Sendlerowej, Szewacha Weissa i Józefa Hena.

Ze swoich domów przemówienia transmitować będą m.in. prezydent Rafał Trzaskowski, szefowa Teatru Żydowskiego Gołda Tencer, wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia ŻIH Marian Turski, czy dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Zygmunt Stępiński.

Oficjalną część zakończy odśpiewanie hymnu Powstania w Getcie Warszawskim przez aktorów Teatru Żydowskiego.

Wieczór rocznicowy o godzinie 19 rozpocznie pokaz spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” na podstawie poematu Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki