W Treblince powstanie nowe muzeum. Jego koszt to ponad 20 mln złotych

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE/mazovia.pl W Treblince powstanie nowe muzeum. Jego koszt to ponad 20 mln złotych

W Treblince powstanie nowe muzeum. Jego koszt to ponad 20 mln złotych

2022-03-17 9:58

W następnym roku ruszy budowa nowego pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego na terenie Muzeum Treblinka. 16 marca doszło do podpisania umowy na wykonanie całej dokumentacji projektowej. Samorząd ma przeznaczyć na tę budowę 800 tys. złotych, a nowy budynek powstanie do 2025 roku. Koszt całej inwestycji to aż 20 milionów złotych.

Nowy pawilon, który będzie pełnił funkcję wystawienniczo-edukacyjną ma powstać do 2025 roku zaraz obok istniejących zabudować. Budynek stanie na planie prostokąta o powierzchni użytkowej aż 1800 m2. Obiekt będzie miał dwie kondygnację, w tym jedną podziemną. Jak zauważa członkini zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc, nowe przestrzenie wystawiennicze to nowe otwarcie dla istniejącego już muzeum.

Muzeum Treblinka jest wyjątkowym miejscem na mapie Mazowsza nie ze względu na ofertę, ale na trudną i smutną historię, którą prezentuje kolejnym pokoleniom. Priorytetem przy wyborze koncepcji było, aby nowy gmach w żaden sposób nie zaburzył spokoju tego miejsca. Liczymy, że już w 2023 r. przystąpimy do realizacji inwestycji. Jej wartość oszacowana została na ponad 20 mln zł, z czego połowę pokryją środki z budżetu województwa, a drugą połowę z budżetu Państwa – mówi Elżbieta Lanc.

Reszta artykułu pod galerią:

Nowy obiekt będzie podzielony na kilka stref. W budynku znajdą się: wystawa stała i czasowa oraz sala dla rzeźb. Znajdzie się tam również strefa zwiedzających, która pomieści 100 osób oraz 3 sale edukacyjne. Dodatkowo obiekt zostanie wyposażony w strefę modlitewną, biurowo-administracyjną oraz magazynową i komunikacyjną z zapleczem technicznym.

Muzeum Treblinka. Jak będzie wyglądało wnętrze?

Architekt, współautor zwycięskiej pracy konkursowej przybliża nam koncepcję architektoniczną budynku.

– Na początku widzimy pojedynczą długą i wysoką 4-metrową ścianę – mur z cegły w którym jest tylko jeden otwór. Wchodzimy przez niego na otwarty od góry dziedziniec wewnętrzny, widzimy tylko niebo. Tu mamy chwilę oddechu, odseparowania się od otoczenia. Następnie wchodzimy do samego budynku. Znajduje się w nim sekwencja pomieszczeń murowanych z ręcznie formowanej cegły. Począwszy od holu głównego, poprzez sale wystawowe i sale edukacyjne przechodzimy przez budynek. Zapoznajemy się z wystawą i historią miejsca, a następnie nie wracając drugi raz do holu, inną niezależną drogą wychodzimy bezpośrednio w kierunku terenu obozu zagłady na zewnętrzną ścieżkę pamięci. Każdy kto będzie nią przechodził, będzie musiał zmierzyć się z przejmującą historią tego miejsca – mówi Piotr Bujnowski.

Muzeum Treblinka od 2018 roku jest instytucją kultury prowadzoną wspólnie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji zostanie pokryty po połowie przez obu organizatorów i wyniesie nawet 20 milionów złotych.

Sonda
Często chodzisz do muzeum?
Śmierć na budowie muzeum. Robotnika zbiła butla gazowa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają