W tym domu można mieszkać, chociaż ma szerokość lodówki. Najwęższy budynek na świecie stoi w centrum Warszawy

2025-03-28 11:47

Warszawa skrywa wiele architektonicznych perełek, ale jedna z nich jest absolutnie wyjątkowa. Między dwoma budynkami przy ul. Żelaznej stoi najwęższy dom na świecie − Dom Kereta. Ma zaledwie 152 cm w najszerszym punkcie, a jednak znalazło się w nim miejsce na sypialnię, kuchnię i łazienkę! Jak to możliwe? Zajrzyjmy do wnętrza tego niezwykłego miejsca.

Spis treści

  1. Najwęższy dom na świecie znajduje się w Warszawie
  2. W środku znajduje się łazienka, kuchnia oraz salon. Do sypialni wchodzi się po drabinie

Najwęższy dom na świecie znajduje się w Warszawie

Na ul. Żelaznej w Warszawie w 2012 roku wybudowano najwęższy dom na świecie. To dom pisarza Etgara Kereta. Dom, bardziej eksperyment niż przestrzeń do życia, od samego początku miała być lokum przeznaczonym na krótkie pobyty − umieszczony przy ruchliwym skrzyżowaniu, stanowi idealne miejsce do obserwowania życia miasta, a jednocześnie zapewnia odosobnienie.

Słysząc o najwęższych domach na świecie można pomyśleć o mikrokawalerkach, które od kilku lata zalewają rynek mieszkaniowy w całym kraju. W przypadku Domu Kereta jest całkowicie inaczej. Budynek został zaprojektowany przez architekta Jakuba Szczęsnego jako pracownia dla izraelskiego pisarza – Etgara Kereta – i jest w stu procentach instalacją artystyczną.

Działka, na której stoi, ma w najwęższym miejscu 92 cm, w najszerszym – 152 cm szerokości. Sama instalacja ma wymiary w najwęższym miejscu 72 cm, a w najszerszym 122 cm – opowiadają przedstawiciele obiektu.

Dom ma przeszklony dach i kształt zbliżony do trójkąta prostokątnego. Konstrukcję instalacji stanowi stalowy szkielet. Jest ogrzewany elektrycznie.

Deweloper buduje apartamentowiec tuż pod ich oknami. „Ten gigant zasłoni nam świat”

W środku znajduje się łazienka, kuchnia oraz salon. Do sypialni wchodzi się po drabinie

Wejście do Domu Kereta znajduje się od strony podwórka. Do salonu wchodzi się przez klapę w podłodze, po metalowych schodach. W salonie znajdują się stolik z dwoma siedzeniami oraz wypełniony kulkami worek pełniący funkcję sofy. W kuchni znajduje się jednokomorowy zlew i ceramiczna płyta grzewcza na dwa garnki. Łazienka to kabina prysznicowa połączona z WC. Do sypialni wchodzi się po drabinie. Znajdują się tam łóżko, stolik do pracy oraz krzesło. Instalacja jest udostępniana odpłatnie do zwiedzania w wybrane weekendy. Pomimo tak niewielkiej szerokości, w środku budynku znajduje się łazienka, kuchnia czy nawet sypialnia.

Dom Kereta ma nawiązywać do trudnego dzieciństwa izraelskiego pisarza. Jego przodkowie pochodzili z Warszawy i w trakcie II wojny światowej trafili do warszawskiego getta. W interpretacji budynku mówi się o tym, że dom stanowi niejako łącznik pomiędzy starą i nową Warszawą.

Dom Kereta wpisuje się w ten przestrzenny kontekst „nieschodzenia” się tkanek. Dodatkowym wymiarem jest wojenna historia stolicy – w miejscu, w którym powstanie Dom, spotykały się dwa getta, małe i duże. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Domu stała kładka łącząca oba zamknięte obszary – tłumaczył sam architekt Jakub Szczęsny.

Super Express Google News
Sonda
Czy deweloperzy powinni być bardziej kontrolowani przez państwo?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki