Ile znaczy jedno drzewo?
Wspólnie z zespołem naukowców z SGGW pracownicy warszawskiego ratusza przeprowadzili szczegółową analizę wybranych usług ekosystemowych świadczonych przez drzewa na Woli
- Bliskość drzew wpływa pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet chroni nasze życie. Światowe badania wskazują, że wzrost pokrycia koronami drzew ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie i życie mieszkańców miast - mówi dr Marzena Suchocka, ekspertka zespołu badawczego SGGW.
Przykład
Drzewa przynoszą mnóstwo korzyści. Topola biała w średnim wieku, rosnąca na jednym z wolskich osiedli, jest w stanie wyprodukować niemal 190 kg tlenu każdego roku. Pochłania przy tym aż 70 kg CO2 z atmosfery rocznie, czyli magazynuje w swoich tkankach 2,5 tony węgla. Poza tym taka roślina potrafi również oczyścić powietrze z niemal 400 g lokalnych zanieczyszczeń.
Ile zarabia 9 milionów drzew?
Drzewo oczyszczając powietrze i magazynując szkodliwe substancje wykonuje heroiczną pracę. Mimo wszystko trudno jest oszacować wartość usług świadczących przez 9 milionów drzew, które rośnie w Warszawie. - Szacunkowo możemy jednak przyjąć, że jest to przynajmniej 170 milionów złotych rocznie - komentuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Wycena powstała na podstawie szczegółowych pomiarów wskaźników biofizycznych, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania i zaangażowania ekspertów z zespołu badawczego SGGW. W 2020 roku w stolicy zostało posadzonych ponad 210 tysięcy drzew.
Drzewa = pieniądze
Jeśli w okolicy Twojego zamieszkania zostały posadzone drzewa, to wartość Twojego mieszkanie może wzrosnąć! Amerykańscy naukowcy wskazali w badaniach, że wartość posesji spada w przeliczeniu o 12 złotych na każde 30 cm odległości od terenu zieleni. Z kolei w Liverpoolu ceny mieszkań położonych blisko parku są droższe o 40 proc. w stosunku do terenów intensywnie zabudowanych. - Ważnym jest także, aby decydenci i inwestorzy dbali o lokalne tereny zieleni, ponieważ ich obecność bezpośrednio wpływa na podniesienie wartości nieruchomości - mówi dr Marzena Suchocka, ekspertka zespołu badawczego SGGW.