Koncepcja living labów, czyli "żywych laboratoriów", powstała w Massachusetts Institute of Technology. Zespół naukowców pod wodzą prof. Williama Mitchella zauważył, że najlepszym środowiskiem do rozwoju nowych technologii jest takie, które przypomina rzeczywistość. Dlaczego? Ponieważ testerami tych technologii zostają prawdziwi lokatorzy inteligentnych mieszkań. Od tamtego czasu na świecie powstało wiele living labów, które specjalizują się w różnych dziedzinach, choćby w testowaniu energooszczędnych rozwiązań czy też prototypowych linii produkcyjnych.
Polecany artykuł:
Kampus Nowych Technologii powstanie na zrewitalizowanych terenach należących do Politechniki Warszawskiej. Będzie miasteczkiem, w którym znajdą się budynki mieszkalne, biurowe oraz usługowe. Wśród nowych technologii i inteligentnych rozwiązań znajdą się między innymi: rośliny klimatyzujące pomieszczenia, oświetlenie dostosowujące się do trybu życia mieszkańców i wentylacja dopasowująca się do ich samopoczucia czy czujniki sygnalizujące poziom bakterii chorobotwórczych w pomieszczeniu.
- Planujemy skupić się na pięciu obszarach badawczych związanych z codziennym życiem i przebywaniem w mieście: inteligentnych przestrzeniach miejskich, inteligentnych budynkach, inteligentnych mieszkaniach, tzw. przemyśle 4.0 (czyli zakładach przyszłości, w których procesy od projektowania produktu do jego wypuszczenia na rynek są radykalnie skrócone) i zmianach społecznych będących konsekwencją rozwoju inteligentnych technologii - mówi Łukasz Madej z firmy Pro Development, operatora KNT.