Astrocent, ultranowoczesne centrum astrofizyki cząstek, zajmie się największymi zagadkami Wszechświata

i

Autor: Pixabay.com/DanzelScarleth Astrocent, ultranowoczesne centrum astrofizyki cząstek, zajmie się największymi zagadkami Wszechświata

W Warszawie zbadają ukryty Wszechświat

2017-11-24 13:39

Warszawscy naukowcy zbadają najbardziej zagadkowe i ekscytujące zjawiska fizyczne. Wszystko dzięki ultranowoczesnemu centrum astrofizyki cząstek.

W Warszawie powstanie nowoczesne centrum astrofizyki cząstek - Astrocent. Naukowcy będą badać fale grawitacyjne, czarne dziury, ciemną materię i... ukryty Wszechświat. Najważniejszym zadaniem ośrodka będzie wykrywanie i badanie niezwykle słabych sygnałów i ukrytych informacji w fizyce, istotnych dla badań Wszechświata. - Z kosmosu płyną do nas nieustannie strumienie niezwykle ciekawych informacji. Ale żeby je odczytać, muszą  powstać niezmiernie czułe instrumenty, a także trzeba opracować metody "wyłowienia" poszukiwanych sygnałów z morza wszelkiego rodzaju szumów i z zalewu danych - mówił prof. Leszek Roszkowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Zespół badaczy weźmie udział w dwóch istotnych eksperymentach naukowych: dołączy do projektu ET – detektora trzeciej generacji Einstein Telescope oraz projektu DarkSide-20k, który ma identyfikować cząstki ciemnej materii. To wszystko może brzmieć jak fabuła jakiegoś filmu science-fiction, ale nie tylko dzieje się naprawdę, ale też przyczyni się do rozwoju nowoczesnych technologii i medycyny. Odkrycia naukowców z Astrocentu znajdą więc swoje praktyczne zastosowanie.

Za powstanie Astrocentu odpowiadają prof. Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego UW razem z prof. Leszkiem Roszkowskim. Projekt otrzymał ponad 37 mln zł dofinansowania z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Centrum powstanie na Politechnice Warszawskiej. Międzynarodowym partnerem strategicznym ośrodka będzie Laboratorium Astrofizyki Cząstek i Kosmologii (APC) w Paryżu. W Polsce Astrocent będzie współpracował z Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK) Polskiej Akademii Nauk oraz oczywiście Politechniką Warszawską.

Czytaj też: Czy chińskie rowery wygryzą Veturilo?

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki