Warszawa: W Wilanowie żyje się najdłużej

2011-01-22 17:52

Chcesz dożyć sędziwego wieku? Zamieszkaj w Wilanowie, bo tam żyje się najdłużej. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu Ratusza na temat stanu zdrowia mieszkańców stolicy. Pokazuje on też wyraźnie, że jesteśmy najzdrowsi w Polsce.

Raport "Stan zdrowia mieszkańców Warszawy w latach 1999-2008" to opracowanie tysięcy danych statystycznych, które przygotowało kilkunastu specjalistów z renomowanych instytucji. To baza wiedzy o długości życia, chorobach i umieralności mieszkańców z podziałem na dzielnice. Okazuje się, że jest szalenie ciekawa.

Badania pokazują, jak ogromne są różnice między poszczególnymi dzielnicami.

Przeczytaj koniecznie: Warszawa. Wracają zielone strzałki. W 72 miejscach stolicy 100 strzałek do skrętu w prawo

Zdrowe południe

Przykładowo - najbardziej długowieczni są mieszkańcy Wilanowa. Kobiety dożywają tam średnio 87,5 lat, mężczyźni 82,2 lat, podczas gdy na Pradze-Północ panie dożywają jedynie 76,8 lat, a panowie 65,7 wiosen. Przeciętna długość życia w stolicy to 81 lat dla kobiet i 74 dla panów. Różna jest też zapadalność na rozmaite schorzenia. Na najczęściej występujące w Warszawie choroby krążenia najczęściej umierają mieszkańcy Białołęki i Pragi-Północ, najrzadziej mieszkańcy Wilanowa i Ursynowa.

Chorują na Pradze-Północ

Nowotwory najbardziej dziesiątkują Pragę-Północ, Wolę i Żoliborz, z kolei najwięcej samobójstw jest na Ochocie. W ogólnym zestawieniu widać wyraźnie, że najzdrowsi są mieszkańcy Wilanowa, Ursynowa i Bemowa.

Patrz też: Warszawa: Nowoczesne wagony pojadą do Modlina już na początku przyszłego roku

Co ważne, stolica na tle innych miast wypada bardzo dobrze. Rzadziej niż reszta Polaków umieramy na przykład na choroby krążenia, mamy trzy razy mniejszą zachorowalność na choroby zawodowe. Co więcej, coraz lepiej się odżywiamy. Pełna wersja raportu będzie wkrótce dostępna na www.zdrowa.warszawa.pl.

Eksperci analizowali dane

- Jesteśmy jako mieszkańcy Warszawy populacją przeciętnie starszą niż ogół mieszkańców Polski. Z tego faktu pewne problemy zdrowotne mogą u nas występować częściej - mówi jeden z twórców raportu dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają