Polecany artykuł:
Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej przeprowadził cykliczne szkolenie taktyczno-specjalne na terenie Warszawy. Założeniem do zajęć było przeprowadzenie kompleksowej operacji kontr-terrorystycznej przez dwa niezależne zespoły zadaniowe.
- Operatorzy Wydziału Działań Specjalnych regularnie uczestniczą w szkoleniach służb i formacji przeznaczonych do przeciwdziałania atakom terrorystycznym – powiedział podczas briefingu prasowego pułkownik Sławomir Tęcza, komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.
Do udziału w przedmiotowym szkoleniu Żandarmeria Wojskowa zaprosiła funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa oraz Państwowej Straży Pożarnej.
>>> Cyrkowe show i niesamowite połączenie sportu z tańcem w ten weekend na Bulwarach!
Przygotowany na potrzeby szkolenia scenariusz nadawałby się do niezłego filmu akcji. Sześciu uzbrojonych mężczyzn oddało kilkanaście strzałów w powietrze na stacji metra. Ranili kilka przypadkowych osób, a potem zastrzelili interweniującego funkcjonariusza Służby Ochrony Metra. Napastnicy zmusili osoby przebywające na stacji do wejścia do pociągu metra.
Kilka godzin później terroryści uprowadzili autobus komunikacji miejskiej. Ranili przy tym dwóch pasażerów. Okazało się, że ataki w obu miejscach były powiązanie. Podjęte negocjacje były bardzo trudne – agresorzy żądali, by ich postulaty zostały spełnione do drugiej w nocy. Czas mijał nieubłaganie, a życie zakładników z każdą minutą było coraz bardziej zagrożone.
>>> Legia Warszawa - Korona Kielce: Gdzie oglądać? TRANSMISJA TV na żywo!
Operatorzy niezwłocznie przystąpili do działania. Po wprowadzeniu w sytuację taktyczną rozpoczęli planowanie operacji. Następnie, po wypracowaniu wariantu działania i postawieniu zadań, przemieścili się w rejon akcji. W metrze i w zajezdni zrealizowali operację określaną mianem HRO (ang. Hostage Rescue Operation), której celem jest uwolnienie zakładników oraz neutralizacja zagrożenia ich życia. Warto podkreślić, że wszystkie działania prowadzone były w czasie realnym..
W trakcie nocnej akcji swoje umiejętności doskonalili również paramedycy z sekcji bojowych. Ratownicy opatrywali oraz ewakuowali rannych do punktu zbiorczego, gdzie personel Państwowej Straży Pożarnej kierował procedurą „Triażu”, która służy do przeprowadzenia segregacji rannych w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.
Operatorzy Żandarmerii Wojskowej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Ochrony Państwa potwierdziły bardzo dobre przygotowanie do realizacji zadań kontr-terrorystycznych.
Opracowano na podstawie materiałów Żandarmerii Wojskowej.
Czytaj też: Największa strefa kibica w Polsce będzie w Warszawie? Wiemy gdzie [AUDIO]
Zobacz TO WIDEO: