Nie każda ciężarna kobieta ma zapewniony ciepły kąt i opiekę ze strony najbliższych. Ciąże wśród bezdomnych nie są pojedynczymi przypadkami. "Ciąże na ulicy nie są jakimś wyjątkiem. Czymś sporadycznym. Nawet jeśli rzecz dzieje się w samym sercu Warszawy" - pisze na Facebooku Fundacja Ambulans z Serca, która zajmuje się zapewnieniem wsparcia medycznego osobom bezdomnym.
NIE PRZEGAP: 20 osób zakopane w lesie pod Warszawą! Wśród zmarłych kobiety i dzieci! [ZDJĘCIA]
Wśród wolontariuszy Fundacji są lekarze, ratownicy, pielęgniarki i streetworkerzy. Ich ostatnia relacja wzrusza do łez. "O 7 rano w ostatni wtorek przyszły pierwsze informacje od streetworkerki, że nasza pacjentka zaczęła rodzić i jest już w szpitalu. Jakiś czas później w tym samym dniu przyszło na świat Maleństwo, które w ciepłym i przytulnym szpitalu znalazło się w zasadzie na chwilę”" - rozpoczęli historię.
"Ostatnie miesiące życia w brzuchu matki, która doświadcza bezdomności również minęły bezpowrotnie. Teraz szereg procedur. Po tych kilku miesiącach bezdomności dla nienarodzonego dziecka najbliższą osobą stał się kurator. Na pewno za chwilę przytuli go matka zastępcza" - piszą wolontariusze.
ZOBACZ TEŻ: Łzy cisną się do oczu, znany bezdomny z Ursynowa ZAMARZŁ podczas siarczystych mrozów. Teraz zbierają na pogrzeb
Na myśl nasuwa się im wiele pytań. "Czy będzie z dzieckiem na zawsze? Czy dziecko dowie się o dzielnych młodych streetworkerkach, kuratorce, pracownikach socjalnych ośrodka pomocy społecznej, lekarzach, ratownikach, którzy od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych przez ostatnie tygodnie robili wszystko by dziecko nie urodziło się gdzieś na opuszczonej działce w mroźny marcowy dzień?" - zastanawiają się, wspominając ostatnie wydarzenia.
Fundacja Ambulans z Serca powstała w lipcu 2019 roku. Misją organizacji jest niesienie wsparcia medycznego osobom bezdomnym w Warszawie, które nie zawsze mogą liczyć na pomoc publicznej służby zdrowia. Fundację tworzą wolontariusze, którzy po długich godzinach spędzonych w pracy zawodowej wsiadają do Ambulansu i swój wolny czas poświęcają na bezinteresowną pomoc.
"Co tydzień (2-3 razy w tygodniu) lekarze, ratownicy, pielęgniarki oraz streetworkerzy wyjeżdżają profesjonalną karetką udzielając im wsparcia i opieki medycznej, niezbędnej do rozpoczęcia procesu wychodzenia z kryzysu bezdomności. Wspieramy również schroniska i domy dla osób bezdomnych, gdzie prowadzimy nieodpłatnie konsultacje lekarskie, a także realizujemy edukację prozdrowotną. Organizujemy również transport sanitarny pomiędzy instytucjami zajmującymi się pomocą a szpitalem" - wyjaśnia Fundacja na swojej stronie internetowej.