Szpiegowo od środka. Tajemnicze urządzenia porzucone przez Rosjan

i

Autor: Marcin Smulczynski/Super Express

Zburzą rosyjski kompleks?

Warszawa: Co dalej ze "Szpiegowem"? Budynek przejęty od Rosjan jest w fatalnym stanie

2022-08-08 15:08

Budynek "Szpiegowa" przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie jest w fatalnym stanie technicznym. Początkowo chciano go wyremontować i zaadaptować na potrzeby ukraińskich uchodźców. Po kilku miesiącach głos zabrał warszawski ratusz. Jak przyznaje jego rzeczniczka - Monika Beuth-Lutyk - stan budynku jest fatalny. Niewykluczone, że remont okaże się niewykonalny lub nieuzasadniony ekonomicznie. Co dalej ze "Szpiegowem"?

O budynku "Szpiegowa" wyjątkowo głośno zrobiło się na początku 2022 roku. Nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100 po latach batalii z Federacją Rosyjską wreszcie przeszła w ręce miasta, a decyzję o zdecydowanych działaniach przyspieszyła rosyjska agresja na Ukrainę. Komornik zajął nieruchomość 11 kwietnia. Wnętrze obiektu, do którego po raz pierwszy zajrzeli dziennikarze oraz urzędnicy, było kompletnie zaniedbane i zrujnowane

Ale mimo tego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że budynek zostanie wyremontowany i przeznaczony dla uchodźców zza wschodniej granicy. - Będziemy ustalali, jak najszybciej sprawy, by ta przestrzeń służyła naszym przyjaciołom z Ukrainy - powiedział prezydent Trzaskowski u boku ówczesnego ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycy. Szacowano, że mogłoby tu zamieszkać nawet 70 rodzin. 

Okazuje się jednak, że stan "Szpiegowa" jest na tyle zły, że jego remont może okazać się niewykonalny lub całkowicie nieuzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia. - Miasto jest w tej chwili w kontakcie z Naczelną Organizacją Techniczną. Analizujemy możliwości najbardziej efektywnego podejścia do oceny stanu technicznego budynku "Szpiegowa". Jest to ogromny obiekt i ze wstępnych analiz wynika, że nie spełnia żadnych norm budowlanych - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. 

Dodała też, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie.

Co to jest "Szpiegowo"? Tajemnicza historia budynku

Miasto przejęło "Szpiegowo" w marcu 2022 r. W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Cały kompleks ma przeszło 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady, ale również przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto.

Szpiegowo od środka. Odkrywamy tajemnice radzieckiego kompleksu w Warszawie
Sonda
Czy Szpiegowo powinno zostać przeznaczone na mieszkania dla uchodźców z Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki