Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Warszawscy powstańcy dzielnie stawiali opór okupującym stolicę wojskom niemieckim. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17, a walka o wolność trwała 63 dni.
W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy zaplanowano około 250 wydarzeń związanych z uczczeniem pamięci wydarzeń z 1944 roku. W czwartek, 29 lipca, uroczyście został wkopany kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
Podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy mówiła, że "Warszawa ma być miastem pokoju, a ten straszy cmentarz, ma wołać o pokój na świecie".
O powstańcach i ich oddaniu walce o lepsze jutro pamiętają władze Warszawy. "Powstańcy to nasi bohaterowie. Dlatego staramy się im odwdzięczyć za poświęcenie na rzecz Warszawy" - poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent miasta.
W tym roku żyjący uczestnicy powstania Warszawskiego otrzymali symboliczne paczki z upominkami i smakołykami. "Sam miałem przyjemność i zaszczyt wręczyć je Zofii Bogdan i Halinie Jędrzejewskiej. Dziękuję. Za wszystko" - przekazał Trzaskowski.
Jak poinformował prezydent Warszawy, niektórzy obdarowani powstańcy w podziękowaniu przychodzą z rewizytą do ratusza. "W ratuszu spontanicznie odwiedzili mnie Zofia Czekalska "Sosenka" i Krzysztof Przelaskowski "Struś". Dziękuję!" - napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.