MEN wprowadziła wiele wytycznych, z których część musi być wdrożona obligatoryjnie. Inne mają formę możliwych rozwiązań, które dyrektor danej placówki może sobie wybrać i wprowadzić. Wśród najważniejszych informacji, które przedstawiła w swoim dokumencie Centralna Komisja Egzaminacyjna jest to, kto może przebywać w szkole podczas egzaminu, a także w jaki sposób postępować w przypadku stwierdzenia zakażenia u osoby zdającej. Uczniowie podczas egzaminu powinni mieć ze sobą własne przybory, pamiętać o dezynfekcji, zachować odstęp przy oczekiwaniu na wejście na sale oraz obowiązkowo zakrywać usta i nos maseczką albo przyłbicą. Członek komisji może poprosić o odsłonięcie twarzy w celu sprawdzenia tożsamości. Maski będzie można zdjąć, gdy wszyscy zajmą swoje miejsca na sali egzaminacyjnej. Jeśli zdający będzie chciał pozostać w masce może ją mieć przez cały czas trwania egzaminu. Ci, którzy nie będą mieli maski, muszą ją zakładać w trakcie podejścia do komisji oraz wyjścia do toalety.
Najważniejsze zasady, które trzeba przestrzegać:
- Oczekujący na egzamin muszą zachować odpowiedni odstęp oraz mieć zakryte usta i nos
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką albo przyłbicą). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego.
- Uczniowie są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu, obserwatorzy i osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos
- Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.