Warszawa. Policjanci zatrzymali sprawcę przemocy domowej
W piątek 10 stycznia policjanci z Pragi-Południe poinformowali o zatrzymani 33-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o stosowanie przemocy domowej wobec najbliższych członków rodziny.
Podczas interwencji po kolejnej awanturze pokrzywdzeni wyznali, że horror trwał ponad dwa lata. 33-latek wielokrotnie wyzywał i bił matkę oraz młodsze rodzeństwo. Zdarzało się, że dusił starszą kobietę kablem.
Mężczyzna uciekł z mieszkania przed przyjazdem patrolu, jednak chwilę później został odnaleziony i zatrzymany. Usłyszał zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad matką, siostrą i bratem. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie, z dala od ofiar przemocy.
Czytaj dalej pod materiałem wideo.
Gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie?
Prawo stoi po Twojej stronie! Jeśli jesteś ofiarą przemocy ze strony osoby najbliższej, nie wstydź się prosić o pomoc.
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję 997, 112 lub prokuratora. Masz również prawo do złożenia na Policji lub w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez osobę, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.
W razie doznania obrażeń ciała zgłoś się do lekarza w celu udzielenia pomocy medycznej, możesz zażądać wystawienia bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.Jeżeli potrzebujesz rozmowy, bezpłatnej porady prawnej, wsparcia psychologicznego albo udzielenia informacji o miejscach pomocy w Twojej najbliższej okolicy zadzwoń pod numer:
- 800 120 002 - telefon Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", połączenie jest bezpłatne, możliwe całodobowo, 7 dni w tygodniu, przez cały rok (także w święta) lub napisz maila na adres: [email protected];
- (22) 668 70 00 - Poradnia telefoniczna Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ PTP, czynna w godzinach 12.00 - 18.00. Opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej lub napisz maila na adres: [email protected]
- 600 07 07 17 - całodobowy, interwencyjny telefon Fundacji Centrum Praw Kobiet, opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej
- 888 88 33 88 - przeciwprzemocowy telefon dla kobiet Fundacji Feminoteka, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej. Działa także specjalna aplikacja Avon Alert, z której kobiety mogą korzystać również poza godzinami pracy telefonu.
- 537 375 505 - telefon Fundacji Projekt Starsi, zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy wobec osób starszych, pon.-pt. od 12.00-16.00, opłata za połączenie jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej, [email protected]
- 800 120 226 Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 15.30 (połączenie bezpłatne). Pod tym numerem telefonu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury "Niebieskiej Karty", np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć.