Warszawa. II tura wyborów: Tak wybierzesz prezydenta

2014-11-30 12:00

Już dzisiaj rozpoczęła się druga tura wyborów saorządowych. Mieszkańcy Warszawy zdecydują, kto będzie rządził miastem przez kolejne cztery lata. Zanim jednak pójdziemy do urn, warto zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami. W naszym poradniku podpowiadamy, jak i gdzie oraz kto może oddać ważny głos w drugiej turze wyborów samorządowych.

30 listopada lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Do głosowania może wybrać się każdy zameldowany w stolicy mieszkaniec, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Przy pobieraniu karty elekcyjnej konieczne będzie okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Może to być zarówno dowód osobisty, jak paszport czy legitymacja, na której widnieje nasz adres zamieszkania i data urodzenia.

Na ostemplowanej przez obwodową komisję wyborczą karcie zobaczymy nazwiska pretendentów do prezydenckiego stołka. Aby głos oddany w drugiej turze wyborów był ważny, należy przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów postawić "X" lub "+", każdy inny symbol zdyskredytuje nasz głos. Będzie on także nieważny, gdy w żadnej z kratek nie postawimy znaku "X" lub zagłosujemy na więcej niż jedną osobę. Dokonywanie korekt przy nazwiskach kandydatów jest niedopuszczalne, ale zabawny czy złośliwy komentarz dopisany poza kratkami nie ma znaczenia dla ważności podjętej przez nas decyzji. Po wypełnieniu kartę wrzucamy do urny i czekamy na wyniki, które pojawią się po zamknięciu lokali.

Zobacz: Wybory II tura. Wszystko o drugiej turze wyborów [PRZEWODNIK WYBORCZY]

Państwowa Komisja Wyborcza zadecydowała, że przy sporządzaniu protokołów w drugiej turze wyborów skorzysta z systemu informatycznego. Zaznaczono jednak, że w przypadku problemów głosy będą sumowane ręcznie. PKW jest przygotowana też na sytuację, w której oboje stołeczni kandydaci otrzymają tę samą liczbę głosów. Wygra wówczas ta osoba, którą poparło więcej obwodów. A gdyby liczba obwodów okazała się równa, konieczne będzie losowanie.

Przypominamy także, że od piątku od północy w prasie, radiu, telewizji i Internecie obowiązuje cisza wyborcza, a jej naruszenie spotka się z surowymi karami.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki