Polecany artykuł:
- Niestety gorzej wypadają jeśli chodzi o płace - mówi Tomasz Zegar, kierownik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Chociaż bezrobocie wśród kobiet jest niższe, to cały czas podkreśla się dysproporcje w wynagrodzeniach. Różnica w województwie mazowieckim wynosi ponad tysiąc złotych. To bardzo dużo, to się przekłada na system emerytalny, rentowy - tłumaczy.
Żeby wprowadzić trochę lżejszego nastroju - garść nietypowych danych statystycznych: kobiety rzadziej mają nadwagę, mniej z nich pali papierosy i sięga po alkohol. - Jest też pewna ciekawostka jeśli chodzi o sport wyczynowy - dodaje Anna Ajdyn, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego. - Może nie to, że kobiety mniej chętnie uprawiają sporty wyczynowe, ale chociażby fakt, że coraz więcej jest ich w takich dyscyplinach jak sztuki walki, karate, judo, czy na przykład podnoszenie ciężarów - mówi.
>>> Zegar na piekarniku chodził dobrze, a teraz się spóźnia? Problem dotknął ponad połowę Europy
W warszawskich sekcjach podnoszenia ciężarów jest dziś niemal 40 procent kobiet. Z zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie rozmawiała Karolina Olszewska:
Czytaj też: W przedszkolu nie było miejsca na rower. Czy "Afera rowerkowa" była potrzebna?