Marmurowe rzeźby, fragmenty mostów czy historycznych statków, jak świeżo odnaleziony wrak "Bajki" sprzed czasów II wojny światowej. Dno Wisły, co chwilę odsłania przed nami kolejne tajemnice. Co zostało już odkryte, a co wciąż spoczywać może w mule na dnie rzeki?
Znaczna część z nich pochodzi z czasów potopu szwedzkiego. - Pod koniec XVII wieku Szwedzi rabowali dzieła sztuki w Warszawie i spławiali je statkami do Gdańska - w tvnwarszawa.pl zauważa dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii UW. - Czasami jednak łodzie były przeładowane i tonęły - dodaje.
>>> Zgarnij 6 tys. zł na Eska.pl i leć na wakacje!
Drogocenne przedmioty wyłaniają się najczęściej, gdy opada poziom wody. Na pierwszy skarb o wyjątkowej wartości historycznej natrafiono już 1906 roku. Na wysokości cytadeli piaskarze znaleźli marmurowe wazony i rzeźbę delfina. Przedmioty przewieziono wówczas do Muzeum Historycznego Warszawy, a dalszych poszukiwań zaprzestano na rozkaz rosyjskich władz. Wznowiono je dopiero niedawno, w 2009 r. 2 lata później wydobyto z rzeki 70 różnych elementów budowli i rzeźb liczących sobie 350 lat, w tym - uważany za najcenniejszy - fragment arkady z wykutym herbem Wazów (datowany na 1610 r.).
Polecany artykuł:
W 2012 r. opadająca Wisła odsłoniła jeszcze cenniejsze znaleziska: fontannę zdobioną maskami dzikich węży i drogocenne fragmenty królewskich rezydencji (kartusz, kolumny, nadproża). Te podobnie okazały się być częścią skarbów zrabowanych przez Szwedów, które podczas transportu do Gdańska w 1655 roku zatonęły w rzece.
Również w 2012 r. w Wiśle koło Jabłonny odkryto wrak łodzi. Tym razem pochodziła ona z przełomu XVIII i XIX wieku. Służyła wówczas do transportu ludzi i towarów.
A co stało się z przebogatymi zdobieniami pałacu Jerzego Ossolińskiego? Gdzie podziały się skarby z rozgrabionego Ujazdowa? - Te pytania pozostają otwarte - twierdzi cytowany już dr Hubert Kowalski. I zauważa, że przedmioty wydobyte dotąd z mułu rzecznego są jedynie przedsmakiem tego, co kryć może jeszcze dno Wisły.
Skarby Wisły: Uratowane z potopu szwedzkiego. Zobacz filmik!