Życie w Warszawie tanie nie jest. To fakt. Wielu mieszkańców stolicy, lub osób, które chciałyby tu zamieszkać, przeraża właśnie ten aspekt. Koszty utrzymania w Warszawie mogą przytłoczyć. Horrendalnie wysokie ceny mieszkań, wyższe ceny podstawowych produktów, komunikacji miejskiej czy jedzenia, a także niekiedy zatrważająco wysokie rachunki sprawiają, że Warszawa postrzegana jest jako najdroższe miasto w Polsce!
ZOBACZ TEŻ: Katastrofa budowlana w Warszawie. Zawaliła się część kamienicy na Pradze, runęły trzy piętra
No cóż, tanio w Warszawie nie jest i nie ma co nad tym dyskutować. Ale czy w stolicy Polski jest wystarczająco drogo, by ta uplasowała się na czele najdroższych miast świata? Najnowszy ranking kosztów życia przygotowany przez Mercer rozwiewa wszelkie wątpliwości. Eksperci stworzyli zestawienie 209 miast, w którym Warszawa jest jedynym polskim miastem.
Najdroższe miasta świata - ranking
Eksperci, którzy tworzyli ranking Mercer Cost of Living Survey 2021bbrali pod uwagę m.in.:
- ceny mieszkań
- wysokość rachunków
- koszty związane z transportem publicznym
- koszty związane z żywnością
- koszty związane z rozrywką
Które miasto znalazło się zatem na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wysokie koszty utrzymania? Dubaj? Tokio? A może Zurych? Nie! Jak się okazuje, najdroższym miastem na świecie jest Aszchabad w Turkmenistanie! A oto pierwsza dziesiątka najdroższym miast na świecie:
- Aszchabad (Turkmenistan)
- Hongkong (Chiny)
- Bejrut (Liban)
- Tokio (Japonia)
- Zurych (Szwajcaria)
- Szanghaj (Chiny)
- Singapur (Singapur)
- Genewa (Szwajcaria)
- Pekin (Chiny)
- Berno (Szwajcaria)
Najdroższe miasta świata - które miejsce Warszawy?
Jak widać, w pierwszej dziesiątce rankingu prym wiedzie Szwajcaria i Chiny. Na próżno tam szukać Warszawy. Stolicy Polski jeszcze daleko do najdroższego miasta na świecie. Eksperci z Mercer ulokowali Warszawę na 164 miejscu rankingu! Warto dodać, że w porównaniu z 2020 rokiem nasza stolica przeskoczyła o kilka oczek do góry! Rok temu Warszawa znajdowała się na 169 miejscu. Czy to oznacza, że życie w Warszawie staje się coraz droższe? Niestety. Nie da się nie zauważyć stopniowego wzrostu kosztów życia w stolicy.
Przeczytaj: Pogrzeb ofiar wypadku w Elżbietowie. Morze łez nad trzema białymi trumienkami [ZAPIS RELACJI]
Dla zmęczonych warszawską drożyzną jest alternatywa - wyprowadzka do jednego z miast, które zajęły ostatnie dziesięć miejsc w rankingu. Tam koszty utrzymania według specjalistów Mercer są najniższe. Są to:
- Banjul (Gambia)
- Karachi (Pakistan)
- Gaborone (Botswana)
- Tashkent (Uzbekistan)
- Windhoek (Namibia)
- Brasilia (Brazylia)
- Tunis (Tunezja)
- Tibilisi (Gruzja)
- Lusaka (Zambia)
- Bishkek (Kirgistan)