Wymiana kopciuchów Warszawa

i

Autor: Getty Images Od 1 stycznia 2023 kopciuchy w stolicy staną się nielegalnym źródłem ogrzewania! Potem grozi grzywna

PREZYDENT WARSZAWY KOMENTUJE

Warszawa jednym z najgorszych miast do życia w Europie. Trzaskowski: „Nie znam dokładnie kryteriów badania”

2022-09-28 22:14

Brytyjski tygodnik "The Economist" opublikował raport dotyczący tego, jak życie w miastach europejskich wraca do stanu sprzed pandemii. Po uwagę wzięto 38 miast europejskich. Warszawa uplasowała się na szarym końcu tego rankingu, bo dopiero na 31. pozycji. Do wyników tego niekorzystnego dla stolicy Polski badania zdążył odnieść się już stołeczny ratusz, w tym sam prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Ranking miast, w których żyje się dobrze. Warszawa na szarym końcu

W rankingu jakości życia brytyjskiego tygodnika "The Economist" Warszawa uzyskała w tym roku 73,6 punktów na 100 możliwych i wśród 38 uwzględnionych miast europejskich (wliczając w to Stambuł i Baku) bliżej jej jest do końca listy, niż do jej liderów. Nieznacznie tylko wyprzedza Moskwę (71,4 pkt.), Petersburg (68,6 pkt.) i Sofię (68,2 pkt.). Co więcej, jest niżej niż Praga i Budapeszt- jedyne dwa miasta w rankingu z dawnych krajów bloku wschodniego, które uzyskały wynik powyżej 80 punktów. Z kolei jedynym miastem, które było w bloku zachodnim, z wynikiem poniżej tej granicy, są Ateny. Na szczycie rankingu znajduje się Wiedeń, który wygrał po raz trzeci w ostatnich pięciu latach (99,1 pkt.), wyprzedzając Kopenhagę (98 pkt.), Zurych (96,3 pkt.), Genewę (95,9 pkt.) i Frankfurt (95,7 pkt.).

- W miastach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Warszawie, znacznie wolniej wraca jakość życia do poziomu sprzed pandemii Covid-19 niż na Zachodzie Europy - zwraca uwagę brytyjski tygodnik "The Economist".

Warszawski ratusz komentuje wyniki rankingu

Do wyników rankingu brytyjskiego tygodnika na konferencji przy okazji otwarcia metra na Bródnie odniósł się prezydent Warszawy. - Nie znam dokładnie kryteriów tego badania. Natomiast proszę spojrzeć na miasta z naszego regionu. Wszystkie są za nami. Warszawa jest oceniana dużo lepiej niż większość miast z naszego regionu, dlatego że inwestujemy w poprawę sytuacji w mieście, walczymy z ociepleniem klimatycznym, prowadzimy inwestycje - powiedział Rafał Trzaskowski. - Widać, że miasto zmienia się nie do poznania - dodał.

W taki samym tonie wypowiedziała się rzeczniczka stołecznego ratusza, Monika Beuth. - Nie wiem, jakie aspekty były brane pod uwagę, ale to że Warszawa poprzez swoje działania stara się wdrażać rozwiązania stosowane w miastach na zachodzie i w Skandynawii - czyli zieleń, przyjazna przestrzeń, zielona energia, transport publiczny, odchodząc od standardów postsowieckich i wschodnich - autostrady w środku miasta, beton wszędzie - to prezydent Trzaskowski podkreśla przy wielu okazjach. przekazała w rozmowie z PAP rzeczniczka ratusza.

Zasady sporządzania rankingu "The Economist"

Ranking sporządzany jest na podstawie ocen w pięciu głównych kategoriach - stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura. Jak zauważa "The Economist", w Europie Zachodniej dla większości ludzi pandemia stała się przeszłością, a jakość życia wróciła praktycznie do poprzedniego poziomu. Tymczasem we wschodniej części kontynentu powrót jest powolniejszy ze względu na problemy w opiece zdrowotnej, które pandemia jeszcze wzmocniła. W niektórych miastach negatywnie na ocenę wpłynęły też czynniki polityczne i gospodarcze - w przypadku Moskwy i Petersburga represje, w Baku - korupcja, zaś w przypadku zajmującego ostatnie miejsce w europejskim rankingu Stambułu (57,7 pkt.) - postępujący autorytaryzm i inflacja.

Dantejskie sceny na otwarciu metra na Targówku. Tłum mieszkańców zalał nowe stacje.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają