Porzucony kameleon wylądował na śmietniku
Smutne sceny na warszawskiej Białołęce. Jeden z mieszkańców odnalazł w koszu na śmieci malutkiego kameleona. Zwierzę zostało wrzucone do śmietnika w terrarium. Było przerażone i wyziębione. Zszokowany mieszkaniec dzielnicy natychmiast wyjął gada z kosza i przeniósł w najbliższe, ciepłe miejsce - na klatkę schodową. Następnie zatroskany mężczyzna powiadomił o sprawie Ekopatrol i oczekiwał na przyjazd strażników, cały czas czuwając przy porzuconym w okrutny sposób zwierzęciu.
Do akcji wkroczył Ekopatrol Straży Miejskiej
Kiedy strażnicy miejscy przybyli na miejsce, zwierzę zdążyło już zmienić barwę na żółto-brązową!
- Stało się jasne, że na białołęcki, zimny śmietnik trafił – słynący z umiejętności zmiany koloru skóry – kameleon. Wbrew obiegowym sądom nie była to próba wtopienia się w otoczenie, ale reakcja na zmienne warunki termiczne. Ktoś, kto porzucił tropikalnego gościa w zimnym śmietniku, o mały włos nie skazał go na śmiertelne wychłodzenie! - przekazali strażnicy.
Gdyby tropikalny gad przebywał dłużej w zimnym śmietniku, mogłoby to zakończyć się dla niego tragicznie. Uratowane zwierzę zostało przewiezione do specjalistycznego ośrodka CITES przy warszawskim ogrodzie zoologicznym, gdzie zostało umieszczone pod specjalną ogrzewającą go lampą i prawdopodobnie objada się pająkami. Teraz poszukiwana jest bezduszna osoba, która dopuściła się wyrzucenia egzotycznego gada do kosza na śmieci. - Jest to przestępstwo zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności - dodają strażnicy.
Kameleony zmieniają kolor w zależności od fizycznego stanu
Kameleony w naturze żyją w Afryce i na Madagaskarze. Jaszczurki te potrafią zmieniać kolor, gdy zmienia się ich nastrój oraz stan fizyczny. W niskiej temperaturze, około 10 st. C, jego skóra szarzeje. Gdy ma wystarczająco ciepło, jego kolor jest intensywny. Kameleony są pięciopalczaste. Pięć mocnych palców, umożliwia im nie tylko poruszanie, ale również bezpieczne utrzymywanie się na gałęzi. Ogon kameleona jest długi i bardzo przydatny. Służy im głównie do zachowania pozycji. Do polowania wykorzystują swój język, którego długość jest zbliżona do długości ciała. Oczy gada są niezależne od siebie, dlatego każde oko może patrzeć w innym kierunku. Dzięki tej umiejętności, kameleon może obserwować otoczenie bez obracania głowy. Ich oczy są zarośnięte. Mają jednak niewielki otwór na samą źrenicę. Kameleony nie słyszą. Reagują jednak na drgania, które powstają w ich otoczeniu. Na świecie występuje aż 200 gatunków tych jaszczurek.