W sobotę Ochota otwiera baseny na Szczęśliwicach, Mokotów - kąpielisko na Jeziorku Czerniakowskim. Nad Zegrzem z weekendu na weekend przybywa amatorów kąpieli. Tylko w ten ostatni WOPR uratował tam 16 topielców. Co zrobić, by nie dać się zabić wodzie? - Traktować ją z respektem - odpowiada ratownik Krzysztof Jaworski. - I mieć wyobraźnię - dodaje wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński.
W piątek nad Zegrzem nagrodził młodych ludzi, którzy wzięli udział w konkursie "Niezatapialni" na spot dotyczący bezpieczeństwa nad wodą. - Przyznaję, że zdarzało mi się skakać do wody w nieznanym, niestrzeżonym miejscu. Bo brawura, zabawa, bezmyślność. Ale praca nad tym spotem poruszyła wyobraźnię - mówi współautor zwycięskiego filmu Kevin Ruciński (18 l.) z Technikum Reklamy w Łasku.
On też w piątek uważnie słuchał ostrzeżeń ratowników. I oglądał zorganizowane przez WOPR pokazy, m.in. ratowania topielców z przewróconej łódki. Ratownicy dopłynęli też do poparzonych, których łódka zapaliła się. Jednak nawet profesjonalny sprzęt nie zrobił takiego wrażenia, jak czteroletni nowofundland Maykel, który trzymając zębami za rękę topiącą się kobietę holował ją do brzegu. Dla Maykela to będzie pierwszy sezon czuwania nad Zegrzem. Ratownicy przypominają, że 80 proc. utonięć spowodowane jest nadużywaniem alkoholu. - Jeśli już pijemy, nie wchodźmy do wody, żeby nie wylądować na brzegu w czarnym worku - stwierdza wiceminister. - Żeby nie prowokować nieszczęścia na wodzie, wybierajmy strzeżone kąpieliska - dodaje szef legionowskiego WOPR.
Zobacz: Warszawa. Stołeczne baseny zapraszają w upały!
Jak nie dać się zabić wodzie:
l Nie wskakujmy zbyt rozgrzani do wody - różnica temperatur może wywołać szok termiczny.
l Nie kąpmy się w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
l Nie pływajmy po alkoholu i narkotykach.
l Nie pływajmy daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku
l Nie skaczmy do nieznanej i zbyt płytkiej wody.
l Wybierajmy strzeżone kąpieliska.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail