W tym konkursie nagradzane są są europejskie miasta, które gwarantują równy dostęp do praw podstawowych, poprawiają jakość życia mieszkańców i zapewniają wszystkim, niezależnie od wieku, mobilności i umiejętności, równy dostęp do wszystkich zasobów i atrakcji miejskich.
Warszawa jest wzorem dla innych miast, pokazuje, jak wiele można zrobić w bardzo krótkim czasie, by uczynić przestrzeń bardziej dostępną dla osób z niepełnosprawnościami - mówiła, gratulując polskiej stolicy Marianne Thyssen, do niedawna pełniąca funkcję komisarza ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników w Komisji Europejskiej.
83 mln zł. do rozdania! Już można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego!
Nagrodę odebrał wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. - To były ogromne zmiany w krajobrazie miasta, w jego infrastrukturze, transporcie, przestrzeni publicznej i w sprawach społecznych - powiedział opisując trzy dekady zmian stolicy Polski.
Przyznając Nagrodę Access City, Komisja Europejska doceniła m.in. własnie likwidowanie barier architektonicznych i dostęp do informacji - To duże docenienie naszych działań - cieszył się Paweł Rabiej.
To najważniejsze pytanie dla wielu rodzin w Warszawie!
Osoby z niepełnosprawnościami także przyznają, że jest coraz lepiej, jednak do ideału jeszcze daleko. Wciąż trzeba choćby wyrównywać chodniki, obniżyć krawężniki czy uruchomić wszystkie windy w przestrzeni miejskiej.
Oczywiście miasto nie spoczywa na laurach. Teraz trwają przygotowania do przebudowy mostu Poniatowskiego i placu na Rozdrożu także pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.