Celem imprezy jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia - zarówno te związane z archeologią czy klasyczną fizyką, jak i oparte na najnowszych dokonaniach.
Wielki naukowy happening już po raz piętnasty przygotują reprezentanci różnych dziedzin wiedzy: matematyki, fizyki, chemii, archeologii, biologii, medycyny, literatury, historii i geografii.
Widowiskowe eksperymenty
Za pomocą niesamowitych pokazów naukowych przedstawią temat przewodni wydarzenia - tym razem jest nim szeroko rozumiana wolność.
Na 40 tysiącach mkw. rozstawionych zostanie 237 stanowisk 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. W tym roku w Pikniku Naukowym wezmą udział dwa nowe kraje: Norwegia i Izrael. Gwiazdami będą zaś wyjątkowi naukowcy - popularyzatorzy nauki.
Patrz też: Warszawa: Tak będą wyglądać NOWE pociągi SKM - FOTO
Jedną z nich jest charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany jako dr Bunhead - bohater superpopularnego programu edukacyjnego "Brainiac". Inną - Bob Friedhoffer - profesor z Nowego Jorku traktujący naukę jak magię i zabawę. Młodszym dzieciom spodoba się Zirkus Meer z Austrii, objaśniający zjawiska fizyczne za pomocą widowiskowej cyrkowej formuły.
Robot biegacz
A w prawdziwy zachwyt ma szansę wprawić je mówiący głosem dziecka japoński humanoidalny robot Honda Asimo, który nie tylko chodzi, ale i biega z prędkością 6 km/h.
Sobotnia impreza w parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza przy ul. Rozbrat zaczyna się już o godz. 11. Będzie dojeżdżać tam m.in. specjalnie uruchomiona linia autobusowa 971, która w godz. 11-19 co 10 minut będzie dowozić gości z centrum Warszawy. Udział w imprezie jest bezpłatny.