GODNE UWAGI

Warszawa. Noc z samolotami i rakietą. To wydarzenie w Instytucie Lotnictwa przyciąga tłumy

2024-10-02 8:07

Tylko raz w roku i tylko na sześć godzin Instytut Lotnictwa w Warszawie otwiera swoje sale, laboratoria i hangary dla wszystkich, by dzielić się wiedzą z pasjonatami lotnictwa i kosmosu. „Noc w Instytucie Lotnictwa” to największa w Polsce nocna impreza edukacyjna o takiej tematyce. W piątek 4 października odbędzie się po raz 13., ale na pewno nie będzie pechowo!

Warszawa. Noc z samolotami i rakietą w Instytucie Lotnictwa

Replika przedwojennego samolotu RWD-5, ogromna wyrzutnia z modelem technologicznym rakiety ILR-33 Bursztyn 2K, która w lipcu tego roku przekroczyła granicę kosmosu, otwarte laboratoria badawcze, pokazy odpalania silników oraz spotkania z pilotami i naukowcami – to tylko część z atrakcji najbliższej „Nocy w Instytucie Lotnictwa” przy al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie. Instytut otwiera się w piątek na sześć godzin (17-23), bezpłatnie.

- Statyczna replika samolotu RWD-5 to nowość tegorocznej imprezy. To właśnie na maszynie tego typu w dniach 7-8 maja 1933 roku, polski pilot, kpt. Stanisław Skarżyński, dokonał przelotu przez Atlantyk Południowy, ustanawiając światowy rekord FAI. Oryginalny RWD-5 był badany i przygotowywany do tego rekordu przy współpracy z przedwojennym Instytutem Lotnictwa. To symboliczny powrót do korzeni i wielka gratka dla fanów zabytkowych samolotów – zwraca uwagę dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Instytutu Lotnictwa, który pięć lat temu dołączył do Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Wśród prezentowanych maszyn będą m.in. Jak-12, Cessna 182, Aero AT3, Tecnam 2008, M18 Dromader, AN-2 Antonov, TS-11 Iskra, Orlik, Wilga, Aviat Husky, Gogetair oraz śmigłowce: Robinson R-44, Guimbal Cabri G2 i LPR. Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Nowy eksponat w Muzeum Lotnictwa Polskiego - Bielik. Samolot odrzutowy, polskiej produkcji, prototyp.

To wydarzenie w Instytucie Lotnictwa przyciąga tłumy

W trakcie imprezy będzie można też spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, inżynierów, astronomów, kosmonautów i naukowców. Będzie można spróbować sił na symulatorach lotów dużych samolotów pasażerskich, szybowców, dronów, czy kontroli lotów ruchu lotniczego. W godz. 17:30-22:30 odbędzie się wirtualny pokaz akrobacji samolotowej (budynek X, sala 1) oraz szkolenie dla obsługi technicznej na wirtualnym, interaktywnym modelu Airbusa A320 (budynek X, sala 2).

Podczas 13. „Nocy w Instytucie Lotnictwa” pasjonaci lotnictwa będą mogli posłuchać m.in. o zastosowaniu dronów w służbie ratownictwa morskiego, o tym jak wyglądała droga do mistrzostwa pilota akrobacyjnego Macieja Pospieszyńskiego, o wyzwaniach projektu samolotu solarnego typu LaLe, o budowie samolotu do pokazów lotniczych na przykładzie samolotu Bushcat czy o odbudowie samolotu Lim przez Fundację Eskadra. Mistrz fotografii lotniczej, Sławomir Krajniewski zaprosi na pokaz zdjęć i prelekcję. IKR

Sonda
Leciałeś kiedyś samolotem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają