Nietypowy budynek muzeum wznoszony był od 2009 roku i kosztował około 340 milionów złotych. To niezwykłe dzieło architektury zaprojektowali Finowie Rainer Mahlamaki i Ilmari Lahdelma. Budynek stanął u zbiegu ulic Zamenhofa i Anielewicza. Z bliska będzie go można podziwiać już dziś.
O godz. 19 odbędzie się tam bezpłatny koncert zespołu Bund Band. Muzycy wykonają utwory inspirowane historią Marka Edelmana, a o godz. 21 zostanie puszczone światełko do nieba, upamiętniające wybuch powstania.
Z kolei w weekend muzeum zaprasza rodziny na darmowe filmy i zajęcia oraz warsztaty. W sobotę o godz. 12 i 14 w sali kinowej zobaczymy dzieło Agnieszki Arnold "Rotem". Film opowiada historię powstańca. O godz. 19 zagrany zostanie poruszający spektakl "Mapy pamięci", którego scenariusz powstał na podstawie wywiadów z tymi, którzy powstanie przeżyli.
Przez całą sobotę i niedzielę w salach warsztatowych będą się odbywały zajęcia. Zwiedzający stworzą m.in. mural z żonkili oraz wezmą udział w warsztatach plastycznych. Oprócz tego będzie okazja, by całą rodziną poznać język hebrajski i jidysz, a także samych powstańców. Chętni będą mogli podążyć śladem historii nie tylko po budynku, ale także muranowskimi trasami, na których wciąż można odnaleźć jej ślady.
W niedzielę o godz. 19 warszawiacy zainicjują tzw. Łańcuch Pamięci, kilkaset osób stanie ze świecami wzdłuż murów dawnego getta. O pamięć zadbają także wolontariusze, którzy od piątku do niedzieli będą rozdawać papierowe żonkile, znak powstania, zachęcając przechodniów do przypinania ich do ubrania.