Monument upamiętniający zasłużoną dla dziejów stolicy postać znajduje się w linii murów miejskich na Podwalu. Kiliński rodził się w 1976 roku w Wielkopolsce, w małej miejscowości Trzemeszno. W wieku 20 lat przyjechał do Warszawy i postanowił tutaj osiąść na stałe. Nie tylko ożenił się w warszawską panną i należał do cechu szewców, ale także został wybrany rajcą miejskim.
Zasłynął podczas insurekcji kościuszkowskiej, wtedy to podczas insurekcji warszawskiej w kwietniu 1794 r. stanął na czele ludu Warszawy, który pokonał rosyjski garnizon. Za co dwukrotnie był więziony przez Rosjan. Przez jakiś czas mieszkał w Wilnie, aby powrócić do Warszawy, gdzie w okresie Księstwa Warszawskiego ponownie został radnym.
Przed wojną pomnik Kilińskiego znajdował się na pl. Krasińskich. W trakcie okupacji Niemcy przewieźli go do magazynów Muzeum Narodowego. Teraz Kiliński od ponad pół wieku stoi na Podwalu z szablą wymierzoną w stronę ul. Miodowej, gdzie podczas insurekcji mieściła się ambasada Rosji. Pod monumentem wieniec złożyli w poniedziałek przedstawiciele stołecznego ratusza.