Warszawa: Pilny apel Centrum Krwiodawstwa.

i

Autor: um.warszawa.pl zdjęcie ilustracyjne

Warszawa: Pilny apel Centrum Krwiodawstwa. Oddaj osocze i uratuj życie zakażonemu

2020-11-11 9:15

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie wystosowało pilny apel. Prosi w nim wszystkie osoby, które przyszły już COVID-19, o oddawanie osocza krwi. Zdaniem naukowców, przeciwciała z osocza ozdrowieńców są skutecznym i bezpiecznym sposobem leczenia najcięższych przypadków COVID-19. Sprawdź, co trzeba zrobić, by zostać dawcą osocza.

Uwaga! Pilny apel do warszawiaków

Każdego dnia wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Zatrważające są również dane dotyczące liczby śmiertelnych przypadków COVID-19. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przypomina, że istnieje ratunek dla pacjentów najciężej chorych i apeluje o pomoc. Potrzebne jest osocze krwi osób, które chorowały już na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Jak potwierdzają naukowcy, zawiera ono przeciwciała, które są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem leczenia chorych na COVID-19 z objawami zarażenia zagrażającymi życiu. - Zawarte w osoczu ozdrowieńca przeciwciała specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2, które reagują na koronawirusa, neutralizują go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem - wyjaśnia warszawski ratusz. Co ważne, osoby zakwalifikowane do oddania osocza metodą plazmaferezy mogą również oddać krew. Wówczas zostanie uzyskana zarówno jedna jednostka osocza dla chorych na COVID-19, jak i jedna jednostka koncentratu czerwonych krwinek przeznaczona do leczenia innych chorych.

Jak pobierane jest osocze?

Osoby, które wahają się przed zostaniem dawcą osocza uspokajamy - nie boli ono bardziej niż pobieranie krwi do badania! Osocze pobierane jest bowiem metodą plazmaferezy, w czasie której z pobranej krwi żylnej oddzielane jest osocze, a pozostałe elementy krwi (płytki krwi, czerwone i białe krwinki) są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły w tzw. cyklach. Jednorazowo zostaje pobrane 600 ml osocza. Co ważne, zabieg ten trwa zazwyczaj ok. 30-40 minut i może być wykonywany nawet trzy razy w tygodniowych odstępach.

Decydując się na oddanie osocza, warto mieć również na uwadze, że zostaje ono poddawane procedurze redukcji patogenów i dzielone na dawki. Jedna jednostka osocza (tj. jedna dawka leku dla chorego na COVID-19) to ok. 200 ml. Oznacza to, że jeden ozdrowieniec, który zdecyduje się trzykrotnie oddać osocze, może przyczynić się do powstania aż dziewięciu dawek leku na COVID-19! Co ważne, chorzy na COVID-19 otrzymują w celu leczenia od 200 do 400 ml osocza ozdrowieńca. Zostając dawcą osocza, można zatem ocalić nie jedno, a kilka żyć.

Kto może zostać dawcą osocza?

Oddać osocze może każdy ozdrowieniec, który spełnia trzy warunki:

  • upłynęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji po zakażeniu SARS-CoV-2 lub po wyzdrowieniu z COVID-19;
  • ma 18-65 lat
  • nie choruje przewlekle

Co ważne, osoby, które otrzymały transfuzję składników krwi oraz kobiety po ciąży wymagają dodatkowych czynności w ramach kwalifikacji do oddania osocza. Informacji w tej sprawie udziela wyznaczony lekarz w centrum krwiodawstwa.

Gdzie się zgłosić?

Każdy, kto chce zostać dawcą osocza, powinien skontaktować się telefonicznie z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pozwoli dokonać wstępnej oceny braku przeciwwskazań do oddania osocza oraz ustalić termin i miejsce pobrania. Oto numery telefonów:

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 w Warszawie, numer telefonu: 723 203 207 lub 691 060 504 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–17.00 oraz w soboty w godz. 7.00–14.00)
  • Terenowy Oddział w Płocku, numer telefonu 24 364 62 51 (w każdą środę i piątek w godz. 7.00–10.00)
  • Terenowy Oddział w Nowym Dworze Mazowieckim, numer telefonu tel. 22 785 05 73 (w każdą środę i piątek w godz. 7.00–10.00)

Można również napisać wiadomość e-mail na adres: [email protected]. W treści wiadomości należy wysłać wiadomość z numerem telefonu, pod który zadzwoni lekarz ze stacji.

Premier ujawnił, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki