Codzienne zarobki polskich autorów i artystów wykonawców zależą przede wszystkim od ich aktywności twórczej i występów przed publicznością. Zdecydowana większość działa indywidualnie lub prowadzi własną działalność gospodarczą, a zatem nie może liczyć na żadne gwarancje stałego dochodu płynącego z jakiejkolwiek instytucji lub firmy.
ZOBACZ TEŻ: Warszawiacy masowo odwołują śluby. Wszystko przez koronawirusa!
W obliczu epidemii koronawirusa niemal wszyscy artyści, również i ci warszawscy, stracili swoje jedyne źródło dochodu. Rząd zaoferował już wsparcie dla przedsiębiorców, zasiłki dla rodziców i różnego rodzaju odroczenia czynszowe lub podatkowe. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz inne jednostki zrzeszające twórców i artystów opublikowały dramatyczny apel w imieniu polskich artystów i osób związanych z polską kulturą.
- Apelujemy do Premiera o pomoc dla twórców. Prosimy o zrozumienie kryzysowej sytuacji, w której znaleźli się twórcy i artyści wykonawcy. Prosimy o realne wsparcie dla ludzi kultury – napisało stowarzyszenie ZAiKS w swoim apelu.
ZOBACZ TEŻ: ARTYŚCI apelują do premiera o wsparcie! Czy będzie więcej polskiej muzyki?
Miasto Warszawa na czele z prezydentem Rafałem Trzaskowskim w końcu podjęli działania, by wpierać ludzi, którzy stracili dochody oraz zachować stabilność instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Zaproponowali pakiet wsparcia, który pomoże między innymi artystom i twórcom, ale także księgarniom i teatrom.
- W ramach konkursu wyłoniony zostanie operator programu, który zleci osobom fizycznym - artystom, animatorom, kuratorom, edukatorom - realizacje: koncepcji akcji, działań kulturalnych, dzieł, wydarzeń, projektów, także internetowych; koncepcji rozwoju kompetencji; koncepcji, dotyczącej reorientacji zawodowej twórców, wykonawców, artystów, organizatorów, edukatorów, animatorów, badaczy kultury. Efekty programu operator będzie mógł zaprezentować on-line – poinformowała Magdalena Łań ze stołecznego Urzędu Miasta. Na konkurs ten przeznaczony zostanie budżet w wysokości 1 mln złotych, zostanie on ogłoszony w kwietniu, a jego wyniki rozstrzygnięte zostaną w maju.
Głos zabrał również sam prezydent. - Załamanie inwestycji w kulturę to straty dla społeczeństwa w perspektywie lat, a nawet dekad. Nie możemy do tego dopuścić, musimy zadbać o warszawską kulturę, dlatego przygotowaliśmy pakiet wsparcia. Priorytetem jest zachowanie istniejących zasobów, ochrona pracowników sektora kultury i wsparcie dla artystów - poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
ZOBACZ TEŻ: Wielkanoc 2020: Czy możemy jechać do rodziny? Co z zakazem przemieszczania się?
O szczegółach programu Urzędu Miasta przeczytać możemy >> TUTAJ <<. Warszawa to miasto, które od lat inwestuje w kulturę, a artyści wybierają je świadomie w celach samorealizacji. To tu powstają legendarne zespoły, kształcą się najlepsi muzycy, wokaliści czy też aktorzy. W stolicy jest najwięcej teatrów, klubów muzycznych, scen koncertowych i organizacji kulturalnych.
- Ze względu na sytuację epidemiczną wszyscy musimy dostosować się do nowej rzeczywistości. Kultura to przecież często interakcja z drugim człowiekiem, wspólne uczestnictwo, bezpośredni kontakt pomiędzy odbiorcą a artystą. Dlatego w tym czasie, trudnym dla instytucji kultury i organizacji pozarządowych, dla niezależnych artystów i animatorów, działających w zakresie kultury, Warszawa - pomimo trudnej sytuacji budżetowej i kroczącego kryzysu - przygotowała szereg działań wspierających – poinformowała Magdalena Łań z Urzędu Miasta.