Warszawa powoła Rzecznika Praw Uczniowskich. „Szkoła musi być niezależna, a prawa uczniów przestrzegane”

i

Autor: Facebook. wiceprezydent warszawy Renata Kaznowska Warszawa powoła Rzecznika Praw Uczniowskich. „Szkoła musi być niezależna, a prawa uczniów przestrzegane”

Idzie nowe

Warszawa powoła Rzecznika Praw Uczniowskich. "Szkoła musi być niezależna, a prawa uczniów przestrzegane"

2022-08-25 14:34

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił w czwartek, 25 sierpnia, że zostanie powołany Rzecznik Praw Uczniowskich, który uzupełni istniejącą sieć rzeczników w stołecznych szkołach. - Wsłuchujemy się w głos młodego pokolenia, a jednym z postulatów było właśnie powołanie Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich - wyjaśnił Trzaskowski.

W Warszawie będzie Rzecznik Praw Uczniowskich

- Na ten moment czekała cała warszawska młodzież. Za kilka tygodni będziemy mieli Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich: kogoś, kto poprowadzi nas przez trudną drogę zmian - stwierdził na czwartkowej (25 sierpnia) na konferencji prasowej Antoni Pluskota, przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy, nawiązując m.in. do podręcznika HiT oraz lex Czarnek. - Jak wszyscy uczniowie, chcemy mieć zagwarantowaną przestrzeń do edukacji i rozwoju, a rzecznik nam tę przestrzeń poszerza i bardziej chroni. Chcemy bezpieczeństwa i spokoju, a rzecznik jest tego fundamentem - dodał.

Do zadań Rzecznika Praw Uczniowskich będzie należeć przede wszystkim informowanie o prawach, jakie przysługują uczniom oraz rekomendowanie, w jaki sposób postąpić w przypadku ich naruszania, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji.

Dlaczego w Warszawie zostanie powołany Rzecznik Praw Uczniowskich?

Jak tłumaczy ratusz, w prawie oświatowym nie ma obowiązku powoływania rzecznika praw ucznia na poziomie samorządów terytorialnych, ale Warszawa jest przekonana o potrzebie powołania takiej funkcji. Do miasta docierają bowiem niepokojące sygnały, że część młodych ludzi spotkała się z negatywnymi konsekwencjami dotyczącymi ich zaangażowania w działania na rzecz klimatu, praw kobiet czy w związku z protestami przeciwko wprowadzaniu zmian w prawie oświatowym.

- Ostatnie 7 lat było bardzo trudne dla edukacji w Warszawie. Rządzący robią wszystko, by upolitycznić polską szkołę. Jako Urząd Warszawy i Rada Warszawy od wielu lat z tym walczymy. Jasno mówimy, że polska szkoła musi być niezależna, a prawa uczniów muszą być przestrzegane - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Wsłuchujemy się także w głos młodego pokolenia, a jednym z postulatów było właśnie powołanie Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich – dodał.

ZOBACZ TEŻ GALERIĘ ZDJĘĆ: Tak mieszkają Trzaskowscy. Te zdjęcia mówią wszystko

Potrzebę powołania Rzecznika Praw Uczniowskich zgłaszała również Młodzieżowa Rada Warszawy, warszawscy radni, a także przedstawiciele środowisk oświatowych i pozarządowych. Inicjatorem powołania miejskiego Rzecznika Praw Uczniowskich był poprzedni przewodniczący Młodzieżowej Rady Warszawy Piotr Borczyński.

- W Warszawie prawa ucznia są przestrzegane, mamy Urząd Miasta i pana prezydenta, którzy dbają o to, by tak było. Czasami jednak zdarzają się przypadki, kiedy trzeba coś poprawić – dlatego tak ważna jest ta funkcja. Mam nadzieję, że Warszawa będzie inicjatorem takiego działania we wszystkich miastach - stwierdził Piotr Borczyński.

Trzaskowski o podwyżkach i cięciach w komunikacji miejskiej

Kto zostanie Rzecznikiem Praw Uczniowskich?

Władze Warszawy przekazały, że Rzecznik Praw Uczniowskich zostanie wyłoniony w drodze naboru, który niedługo zostanie ogłoszony na stronie miasta.

Co więcej, przy Warszawskim Rzeczniku Praw Uczniowskich powstanie także zespół ekspercki.

- W jego skład wejdą przedstawiciele różnych środowisk, m.in. pracownicy instytucji związanych z edukacją, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Warszawy oraz specjaliści, których obecność będzie zależeć od rodzaju spraw zgłaszanych przez uczniów - wyjaśniła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Sonda
Czy Rzecznik Praw Uczniowskich jest potrzebny w każdym mieście?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki