Warszawa. Poznaj krwawe losy powstańczej Starówki

2014-08-07 23:57

Czy po wybuchu czołgu pułapki z nieba rzeczywiście padał krwawy deszcz? W jaki sposób powstało nagranie kroniki Armii Krajowej ze zdobywania kościoła św. Krzyża? W którym miejscu znajdował się strategiczny dla powstańców właz do kanałów? Odpowiedzi poznamy w sobotę podczas kolejnej wycieczki po mieście z "Super Expressem" i licencjonowanym przewodnikiem Danielem Echaustem.

W sobotę po raz drugi będzie można usłyszeć fragment historii miasta dotyczący Powstania Warszawskiego. Wyruszamy tym razem nieco później niż zwykle - o godz. 16 - by uniknąć największych upałów. Zbiórka na placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego, z którym wiąże się jedna z ciekawostek. Monument - tak dziś lubiany przez warszawiaków - przez wiele lat nie mógł powstać. Brakowało pieniędzy i trzeba było ogłosić publiczną zbiórkę, ale też… nie było zgody na to, jak ma wyglądać.

Zobacz: Warszawa. Powstańczy spacer po Starym Mieście

Zburzymy też mit o walczącym z bronią w ręku "małym powstańcu" - kolejnym warszawskim symbolu powstania - i opowiemy, kto kryje się za tym pomnikiem. - Jeśli opowiadamy o walkach na Starym Mieście, to nie sposób pominąć ewakuacji kanałami - zapowiada kolejny wątek opowieści Daniel Echaust. - Wycieczkę chciałbym zakończyć przy kościele św. Krzyża, mam nadzieję, że przemarsz Miodową i Krakowskim Przedmieściem, z licznymi na pewno przystankami, nie będzie zbyt forsowny.

Zapraszamy tych mieszkańców, którzy mogliby się z nami podzielić powstańczymi opowieściami, ale także tych, którzy chcieliby dopiero poznać historię walecznego miasta.

Tradycyjnie w charakterze wejściówki poprosimy uczestników o przyniesienie ze sobą egzemplarza "Super Expressu" i zarezerwowanie na wspólną wędrówkę około 2,5 godziny.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają