Rafał Trzaskowski stawia na in vitro. Chce przeznaczyć na tę metodę ponad 35 mln złotych. Projekt uchwały trafił już do Rady Warszawy

i

Autor: um.warszawa.pl/Pixabay Rafał Trzaskowski stawia na in vitro. Chce przeznaczyć na tę metodę ponad 35 mln złotych. Projekt uchwały trafił już do Rady Warszawy

Ważna informacja

Warszawa. Rafał Trzaskowski stawia na in vitro. Chce przeznaczyć na tę metodę ponad 35 mln złotych. Projekt uchwały trafił już do Rady Warszawy

2022-10-11 19:48

Prezydent Warszawy Rafa Trzaskowski przekazał niezwykle ważną dla wielu rodzin informację. Stolica po raz kolejny stawia na wsparcie programu in vitro, na który w latach 2023-2025 planuje przeznaczyć ponad 35 mln zł. "Projekt uchwały trafił już do Rady Warszawy, będzie głosowany podczas czwartkowej sesji" - zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski stawia na in vitro

"1,7 tys. pięknych historii. 1,7 tys. szczęśliwych rodzin. 1,7 tys. maluchów, które przyszły na świat dzięki programowi #invitro w @warszawa. Jestem pewien, że takich historii będzie dużo więcej. Na kolejną edycję programu na lata 2023-2025 planujemy przeznaczyć ponad 35 mln zł" – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy dodał również, że projekt uchwały trafił już do Rady Warszawy i będzie głosowany podczas czwartkowej sesji (13 października). "Jestem przekonany, że - tak jak przy poprzednich edycjach programu - stołeczni radni zagłosują za wsparciem dla warszawskich rodzin" – napisał w mediach społecznościowych.

Program in vitro w Warszawie

"Warszawski program polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego został przyjęty przez Radę m.st. Warszawy 8 czerwca 2017 roku. Z pierwszej edycji programu (październik 2017-grudzień 2019) skorzystało 3,2 tys. par, a urodziło się 616 dzieci. Obecnie, do końca 2022 roku trwa druga edycja programu" – informuje ratusz na miejskiej stronie programu in vitro.

Program in vitro realizowany przez miasto zakłada dofinansowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego, ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów oraz wykładów dla młodzieży dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności. "Z dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego może skorzystać ok. 1800 par rocznie, a jedna para ma prawo skorzystania z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego" – czytamy na stronie.

Kto może skorzystać z miejskiego programu in vitro w Warszawie?

Umowy z miastem podpisało osiem klinik, których lista dostępna jest TUTAJ. Warto mieć na uwadze, że istnieje kilka warunków, które należy spełnić, by skorzystać ze wsparcia miejskiego programu. Oto one:

1. W dniu kwalifikacji do programu kobieta powinna mieć:

  • ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego)
  • ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury ochrony płodności)

2. Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim3. Para poddała się wcześniejszemu leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego4. Para zamieszkuje na terenie Warszawy od co najmniej dwóch lat

Sonda
Myślisz że program in vitro w Warszawie jest potrzebny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają