Wisła wysycha: Czy w Warszawie zabraknie wody w kranach?

i

Autor: pexels.com/ATHUL SAMUEL Wisła wysycha: Czy w Warszawie zabraknie wody w kranach?

Warszawa: Ratusz alarmuje o suszy i sugeruje zbierać deszczówkę! "To nie przelewki" – mówią urzędnicy

2020-06-15 12:20

"To nie przelewki – Warszawa zbiera deszczówkę" pod takim hasłem ruszyła kampania "Warszawskiego programu ochrony zasobów wody". Urzędnicy chcą ochronić i zwiększyć zasoby wody w stolicy.

Na program składa się sześć filarów działań, m.in. dotacje na budowę urządzeń retencyjno-rozsączajacych i zbiorników wodnych. Realizatorami programu są jednostki miejskie, inwestorzy prywatni i oraz mieszkańcy.


Warszawa: Wycieńczony pies w nagrzanym aucie! Było o krok od tragedii [ZDJĘCIA]

Dotacje retencyjne

Do 31 lipca 2020 roku można składać wnioski o dotację na budowę zbiorników do zbierania deszczówki. Dotacje są udzielane na budowę:

- urządzeń retencyjno-rozsączających (np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne, drenaże rozsączające, ogrody deszczowe).

- zbiorników retencyjnych (zbiorniki podziemne lub powierzchniowe, szczelne lub zapewniające wsiąkanie wody do gruntu, otwarte w formie oczka wodnego lub zamknięte). Ze zbiorników można pobierać wodę do ponownego jej wykorzystania, np. do podlewania trawników.

Dotacje są skierowane:

do podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w wysokości do 80 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji, ale nie więcej niż:
- 4 000 zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą;
- 10 000 zł dla pozostałych podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych.

Dla jednostek sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi, w wysokości do 80 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

Mason ujawni wstrząsające historie kryminalne. Już dziś spotkanie z wielkim mistrzem loży...

Obszary naturalnej retencji

Jeziora, rzeki, torfowiska, bagna czy tereny podmokłe są naturalnymi zbiornikami retencyjnymi. Chcąc zmniejszyć odwodnienie miasta, zadaniem urzędników jest ochrona tych terenów. W tym roku ratusz realizuje projekt ochrony zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy, w ramach którego zostaną poprawione właściwości retencyjne wybranych terenów np. przez budowę zastawek i renaturyzację linii brzegowej wybranych cieków i zbiorników wodnych (na terenie 5 dzielnic: Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów, Ursynów).

Urzędnicy planują też budowę zastawek na rowach melioracyjnych w rezerwacie przyrody Las Kabacki oraz adaptację zastawki w rezerwacie przyrody Morysin do potrzeb ochrony jego walorów.

KORONAWIRUS w Polsce. Blisko 400 nowych przypadków! Powrócą ograniczenia? [PORANNY RAPORT]

Powierzchnie przepuszczalne

Ratusz rozpłytowuje powierzchnie nieprzepuszczalne dla wody czyli np. asfaltowe czy betonowe, co sprzyja tworzeniu się miejsc biologicznie czynnych, opartych na przyrodzie. Takie miejsca sprzyjają powstawaniu siedlisk roślin i zwierząt, a dodatkowo obniżają temperaturę w mieście w okresie letnim i zwiększają bioróżnorodność fauny i flory miejskiej.

Rozpłytowanie pozwala na zatrzymanie wód opadowych i roztopowych w miejscu gdzie one powstały, zwiększając retencję w glebie i zapobiegając jej odpływowi. Przykładami takich działań są: rozpłytowana w 2018 roku centralna wyspa ronda pl. Politechniki - 500 m2 na powierzchni której zostały posadzone byliny. Kolejne miejsca to: Bonifraterska (2018), Lindleya (2018), al. Szucha (2019), a jeszcze w tym roku zmiany dokonamy na ulicy Stalowej.

Urzędnicy tworzą też zielone torowiska tramwajowe. jeszcze w czerwcu 2020 roku skończą się prace na torowisku przy ul. Grochowskiej. Dzięki tej inwestycji będzie w Warszawie łącznie 25 km zielonych torów tramwajowych. Trawę zastępujemy 9 gatunkami rozchodnika znanego z przydomowych ogródków, dzięki czemu w niektórych porach roku tory będą wyglądać jak kolorowy dywan. Co ważne, rozchodnik rzadziej niż trawa wymaga podlewania wodą.

Tragedia w centrum Warszawy. Motocyklista roztrzaskał się o samochód. Zginął na miejscu!

Kanały miejskie

Aby przeciwdziałać skutkom suszy, zwiększyć retencję wody w mieście i ochronić jej zasoby, urzędnicy dostosowują zarządzanie przepływami w istniejącej sieci kanałów i zbiorników wodnych w mieście. - Zmieniamy funkcję kanałów - z drenującej na nawadniającą. Z 29 zarządzanych przez miasto kanałów wybrano 6, na których zostaną założone urządzenia piętrzące i sterujące przepływem wód. Zamiast pozbywać się wody z miasta, retencjonujemy ją tam gdzie ona powstaje. W podpiętrzonych kanałach powstanie magazyn wody istotny dla przyrody, siedlisk gatunków roślin i zwierząt. - twierdzą urzędnicy.

Wykonane zostały już prace na pierwszym z kanałów – Gocławskim. Dzięki piętrzeniu w kanałach napełniono przyległe do nich zbiorniki takie jak Balaton, Jezioro Kamionkowskie czy jeziorka w Parku Skaryszewskim.

Tam, gdzie w trakcie opadów występuje niewielkie ryzyko lokalnych podtopień nie koszone są rośliny wodne. Pozostawia się trzcinę by ograniczyć parowanie wody. Rośliny niekoszone zabezpieczają podłoże przed przesuszeniem. W przypadku niskich opadów deszczu nie koszone są też trawniki miejskie.

Wybory prezydenckie 2020: WAŻNE INFORMACJE dla mieszkańców Warszawy!

Ujęcia wody podziemnej

Dodatkowym źródłem zaopatrzenia w wodę dla mieszkańców jest 85 ogólnodostępnych ujęć wody podziemnej tzn. ujęć wody oligoceńskiej czwartorzędowej. Ujęcia wody podziemnej mogą być alternatywnym dla mieszkańców dostępem do wody pitnej, w przypadku długotrwałego niskiego poziomu Wisły.

Obecnie analizowane są możliwości prawne zachowania ujęć miejskich oraz ujęć prywatnych, np. poprzez zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego czy wnioskowaniu o zmiany przepisów ogólnokrajowych. 

Ogromna topola runęła na Kępie Potockiej! Mogła zabić rodziny z dziećmi!

Procedury planistyczne

Działania zapobiegające odwodnieniu miasta i zwiększeniu retencji są uwzględniane w miejscowych planach przestrzennych już na etapie planowania, uzgodnień w zakresie odprowadzania wód opadowych lub roztopowych, poprzez zastosowanie zielono-błękitnej infrastruktury (zielone dachy i ściany, ogrody deszczowe), konieczność retencjonowania wód opadowych czy zakaz likwidacji istniejącej sieci kanałów i rowów wodnych i jej zakrywania. - Przygotowujemy „Kodeks dobrych praktyk w procesie inwestycyjnym”, w zakresie sposobu zagospodarowania wód opadowych. Rekomendacja do jego stosowania będzie dotyczyć jednostek miejskich, deweloperów i indywidualnych inwestorów prywatnych. Przykłady realizacji takich działań to Ośrodek Sportu i Rekreacji na Pradze-Południe (ul. Siennicka 40), gdzie mamy kompleks sześciu ogrodów deszczowych. - Twierdzą urzędnicy

Warszawa: Ogień szalał w mieszkaniu na Powiślu! Z lokalu buchały ogromne płomienie!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 10 VI (Goście: Emilewicz, Hermeliński, Markowski)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają