Mieszkanie za darmo. Nowy pomysł na pustostany w Warszawie
W Warszawie jest blisko 3 tys. pustostanów. Najwięcej na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Woli i w Śródmieściu. Miasto stopniowo remontuje budynki, jednak koszt jest zbyt wysoki, by szybko odnowić je wszystkie. Pomóc w tym ma nowy program "Mieszkanie za remont".
26 stycznia weszło w życie zarządzenie prezydenta Warszawy, określające zasady najmu mieszkań komunalnych przez ich przyszłych lokatorów, którzy zdecydują się przeprowadzić w nim remont samodzielnie.
Jak ma działać program "Mieszkanie za remont"?
Na początek poszczególne dzielnice mają przygotować lokale do takiego najmu. Co ważne, nie mogą to być mieszkania, które znajdujące się w budynkach przeznaczonych do kapitalnego remontu lub wpisanych bądź w trakcie wpisywania do rejestru zabytków. Mieszkania muszą mieć sprawne centralne ogrzewanie lub instalacje CO/gazowe.
- Poszczególne dzielnice podpiszą porozumienie z przyszłym najemcą, w którym dokładnie będzie określony zakres prac remontowych. Umowa na mieszkanie zostanie podpisana dopiero po odbiorze prac. Co do zasady - zwrot kosztów może nastąpić w ramach płaconego czynszu - wyjaśnił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Tomasz Krettek, wicedyrektor biura polityki lokalowej.
Co ważne, miasto będzie zwracać za remonty, ale jedynie w ramach przyjętego standardu dla tych mieszkań. Oczywiście, kto będzie chciał sobie podnieść standard lokalu, będzie mógł to zrobić. Nie dostanie jednak wówczas pełnego zwrotu za wykonany remont.
Kto skorzysta z programu "Mieszkanie za remont"?
Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z programu "Mieszkanie za remont". Jak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zaznaczył Tomasz Krettek, skorzystają wyłącznie osoby, które spełniają kryteria dochodowe i metrażowe, by zamieszkać w lokalu komunalnym.
Warto przypomnieć, że w Warszawie mieszkanie socjalne przysługuje osobie, która ma dochody wynoszące maksymalnie 1971 zł netto miesięcznie. Zaś w przypadku gospodarstwa czteroosobowego cały dochód nie powinien przekraczać 4 467,59 zł "na rękę". Od tych kwot obowiązują wyjątki dotyczące emerytów, nauczycieli czy osób z niepełnosprawnościami.
Należy też pamiętać, że oprócz kryteriów dochodowych przy najmie mieszkania komunalnego istnieją również surowe kryteria metrażowe dotyczące powierzchni lokalu (lub pokoju).