Warszawa rozdaje pelargonie. Kwiaty można wziąć całkowicie ZA DARMO!

i

Autor: Pixabay Warszawa rozdaje pelargonie. Kwiaty można wziąć całkowicie ZA DARMO!

Ale akcja!

Warszawa rozdaje pelargonie. Kwiaty można wziąć całkowicie ZA DARMO!

2023-10-11 12:51

Pelargonie, które przez całe lato zdobiły warszawskie pętle komunikacji miejskiej, teraz szukają nowych domów. Zarząd Oczyszczania Miasta rozda kwiaty zupełnie za darmo! Ich miejsce zajmą inne, jesienne kompozycje. Kiedy i gdzie można odebrać bezpłatne pelargonie w Warszawie? Szczegóły w artykule.

Warszawa. Miasto rozdaje darmowe pelargonie

To świetna wiadomość dla miłośników kwiatów. Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje trzecią i ostatnią w tym roku sezonową wymianę roślin na pętlach. W miejsce letnich kwiatów ogrodnicy posadzą teraz wrzosy i kapustę ozdobną. - Zmiana aranżacji to okazja do ekodziałania - tradycyjnie ZOM rozda chętnym mieszkańcom pelargonie. Są to kwiaty, które odpowiednio przezimowane mogą zakwitnąć także w przyszłym roku. Pelargonie będzie można zabrać z wybranych pętli autobusowych i tramwajowych - poinformował ZOM.

Weź za darmo pelargonie z pętli! Kiedy i gdzie?

Jak przekazały władze Warszawy, w najbliższy piątek, 13 października, od godz. 7 pelargonie będą do odebrania z pętli Żerań FSO i Nowe Bemowo. Z kolei w przyszłą środę (18 października), również od godz. 7 kwiaty będzie można zabrać z pętli Bródno-Podgrodzie, Wilanów i Szczęśliwice.

- Rośliny będzie można wziąć bezpośrednio z piętrowych konstrukcji lub od pracowników firmy ogrodniczej. Osoby chętne do wzięcia udziału w ekoakcji Zarządu Oczyszczania Miasta powinny mieć ze sobą pojemnik do transportu. Przydadzą się także jednorazowe lub ogrodnicze rękawiczki – przekazał ZOM.

Jak przezimować pelargonie

Zarząd Oczyszczania Miasta podpowiada, jak przezimować pelargonie, by wiosną znów cieszyły kolorowymi kwiatami. Oto 11 kroków do ukwieconego balkonu za rok:

  • Skróć wszystkie pędy do 15-20 cm długości.
  • Usuń żółte liście i przekwitłe kwiaty. Zimowa wersja pelargonii to nawet same łodygi.
  • Najdłuższe korzenie skróć tak, żeby nie były podwinięte.
  • Rośliny posadź pojedynczo w doniczkach lub razem w minimum 15-centymetrowych odstępach.
  • Użyj ziemi z ogrodu, podłoża kwiatowego albo piasku.
  • Pelargonie postaw w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy, garażu, na klatce.
  • Najlepsza temperatura to 5-10 st. C. Nic się nie stanie, jeżeli na krótko spadnie poniżej 0 st.
  • Podlewaj sporadycznie. Ziemia może nawet przeschnąć. Dbaj, żeby nie uschły łodygi, to one są najważniejszą częścią rośliny.
  • Jeśli to możliwe, w połowie stycznia podnieś temperaturę w pomieszczeniu o 3-4 st. C. Zacznij podlewać kwiaty intensywniej. Jeśli użyjesz nawozu wieloskładnikowego, pobudzisz je do wzrostu.
  • Na początku marca powinny się już pojawić nowe pędy. Jeżeli przytniesz ich końcówki, to zagęścisz roślinę, później będzie też miała więcej kwiatów.
  • Około 15 maja, po zakończeniu nocnych przymrozków, wystaw pelargonie na powietrze. Możesz, ale nie musisz przesadzać ich do nowych pojemników.
Quiz. Pamiętasz była jesień... czyli quiz o polskich piosenkach z jesienią w tle. Jeśli odpowiesz na 8. pytanie, zasługujesz na bukiet z kolorowych liści
Pytanie 1 z 10
„Pamiętasz była jesień”, to klasyk jesiennej piosenki. Jak nazywa się hotelik w utworze śpiewanym przez Sławę Przybylską?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki