Jedynie koncert i oficjalne uroczystości

Warszawa skromnie przypomni o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Koksowników nie będzie

2022-12-12 18:26

Po ubiegłorocznej, okrągłej 40-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w tym roku w Warszawie będzie o wiele skromniej. W stolicy zaplanowano jedynie pojedyncze koncerty, wirtualne akcje upamiętniające, msze święte i projekcje filmów historycznych. W tym roku żadna grupa rekonstrukcyjna nie zapowiedziała inscenizacji na ulicach w charakterystycznych mundurach ZOMO i przy słynnych koksownikach.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - Zapal Światło Wolności

W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do akcji „Zapal Światło Wolności”. Jak co roku, można w oknie swojego domu postawić płonącą świeczkę, symbolizującą pamięć o ofiarach tych trudnych czasów. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie www.swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Oficjalne uroczystości i koncerty z największymi gwiazdami 

13 grudnia IPN organizuje również Recital Janusza Radka. O godz. 14.30, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, oraz widowisko słowno-muzyczne w Teatrze Polskim w Warszawie – „Kryptonim Jodła”, o godz. 20.00. Wystąpią m.in. Halina Mlynkova, Sebastian Karpiel-Bułęcka, Sound’n’Grace, Natalia Nykiel, Krystyna Prońko czy Roxie Węgiel. Transmisja z wydarzenia odbędzie się w TVP Polonia. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

We wspomnianym Muzeum, przed Recitalem, o godz. 12.30 odbędzie się też uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji niepodległościowej.

W ramach obchodów, odbędzie się również msza święta w intencji ofiar stanu wojennego i złożenie kwiatów przed Murem Pamięci „Zginęli za wolną Polskę 1981-1989”. Jednak wstęp na te wydarzenia jest tylko z zaproszeniami.

Sonda
Czy decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była słuszna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki