W związku z przypadającymi w 2017 r. obchodami 500-lecia reformacji parafia ewangelicko-augsburska podjęła trud przeprowadzenia remontu świątyni. Pracom poddano wnętrze kościoła oraz kopułę, które poza doraźnymi naprawami nie przechodziły od czasu odbudowy w latach 1949–1957, całościowego remontu.
Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki uzyskaniu przez parafię dotacji m.st. Warszawy na remont zabytków znajdujących się w rejestrze. Dofinansowanie w wysokości 800 tys. zł zostało przeznaczone na konserwatorski remont wnętrza kościoła (400 tys.) oraz kopuły i latarni (400 tys.).
W środku budynku oczyszczono i poddano naprawie wyprawy tynkarskie, malując je w jasnych kolorach, potwierdzonych odkrywkami stratygraficznymi, dokonano renowacji posadzek marmurowych i lastriko, elementów sztukatorskich i metaloplastyki. Naprawy wymagała także konstrukcja i pokrycie kopuły, które wykonano z blachy miedzianej. Półkolumny oraz fragmenty belkowania latarni, a także cokolik krzyża na jej szczycie, po konserwacji z użyciem blachy miedzianej, zostały ponownie zamontowane.
Wiosną spacery z konserwatorem
Kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy znajduje się na trasie wycieczek organizowanych przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. „Warszawskie konserwacje” ruszą już na wiosnę. Podczas spacerów warszawiacy będą mogli zobaczyć i ocenić efekty remontów zabytków architektury naszego miasta, które dzięki dotacjom m.st. Warszawy odzyskały dawną świetność i dobrą kondycję.